Oświetlenie łazienki – jak je dostosować do swoich potrzeb?


Łazienka to największe wyzwanie wśród domowych pomieszczeń jeśli chodzi o zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia. Jak dobrać źródła świateł by korzystanie z niej było przyjemne i bezproblemowe? Jak połączyć praktyczne oświetlenie i dekoracyjne? Oto kilka wskazówek.


Główne źródło światła

Zarówno w małych łazienkach jak i w dużych pokojach kąpielowych ważne jest ogólne źródło światła, które będzie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. W mniejszych pomieszczeniach może to być pojedyncza główna lampa, a w większych np. kilka źródeł światła w oprawach ukrytych w podwieszanym suficie. Takie źródło światła przydaje się nie tylko do sprzątania, ale codziennych czynności podczas, których nie potrzeba punktowego, dokładnego oświetlenia.

Pamiętaj, że do łazienki lepiej nada się rozproszone światło niż skupione – nie będą wtedy powstawać mocne cienie. Temperatura barwowa światła powinna być też jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego. Jeśli Twoja łazienka ma dostęp do naturalnego światła, staraj się go nie ograniczać – na okna nałóż np. jasne rolety – wystarczająco zakrywające by zachować intymność ale na tyle przepuszczające światło by w dzień nie trzeba było zapalać światła.
Oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe w łazience jest szczególnie ważne w okolicach lustra gdzie wykonujesz codzienną higienę twarzy i makijaż oraz przy wannie czy prysznicu. Światło nad umywalką powinno równomiernie padać na twarz i nie tworzyć zbędnych cieni. Nie powinno też przekłamywać kolorów – ważna więc jest też barwa zastosowanego oświetlenia.

Najlepiej stosować tu więc oprawy o mlecznych odcieniach. Dobrym rozwiązaniem są symetrycznie umieszczone kinkiety łazienkowe. Możesz też postawić na oprawy halogenowe czy panele LED umieszczone nad lustrem, lub wokół krawędzi lustra. Podobnie nad wanną czy prysznicem powinno znaleźć się dodatkowe źródło światła ułatwiające codzienne czynności. Ważne aby dopasować formy oświetlenia do całego wystroju łazienki, tak aby pomieszczenie wyglądało na spójne i przemyślane.

 

Oświetlenie dekoracyjne

Dopełnieniem wyglądu łazienki może być oświetlenie typowo dekoracyjne, np. taśmy LED umieszczone pod zawieszeniem wanny czy prysznica, lub podklejone pod półkami i szafkami. W wysokich kamienicach możesz postawić też na oryginalne i dekoracyjne główne źródło światła – np. okazały wiszący żyrandol. Możesz też postawić na nietypowe lustro o oryginalnym kształcie i podkreślić jego oryginalność właśnie oświetleniem – taki mocny akcent w łazience będzie nadawał jej charakteru i oryginalności.

Dodatkowe źródła światła powinny zapewniać odpowiednie i jednocześnie nastrojowe oświetlenie również przy wyłączonej głównej lampie – taki klimat będzie sprzyjał relaksującym kąpielom. Warto też wygospodarować w łazience miejsce na zupełnie tradycyjny rodzaj oświetlenia – świeczki czy lampiony. W tak zaaranżowanej łazience będziesz nie tylko mógł się odprężyć po ciężkim dniu ale także spędzić romantyczne chwile z drugą połówką.