Rodzaje butów damskich - podział


Jak każdej kobiecie marzy mi się ogromna garderoba z niezliczoną ilością różnych rodzajów butów. Proste, przesadnie przyozdobione, smukłe czy szerokie bez względu na wygląd, pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale przede wszystkim stanowią niezastąpiony dodatek do codziennej stylizacji. Rodzaje obuwia damskiego różnią się między sobą zarówno wyglądem, wielkością obcasa, materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz samych wzornictwem, dlatego można je różnie sklasyfikować. Idealnie jest to widoczne w przypadku Allani.pl Sprawdźcie sami.

Podział butów damskich na lato

Przede wszystkim rodzaj obuwia, jakie zakładamy, jest uzależniony od czynników pogodowych, atmosferycznych panujących na zewnątrz. W okresie letnim wybieramy przede wszystkim takie obuwie, które zapewnia stopie odpowiedni dostęp do powietrza. Chcemy uniknąć przegrzania i pocenia się stóp. Nie zawsze będą to jednak modele z odkrytą wierzchnią warstwą, również latem podczas gorszej pogody korzystamy z zakrytych butów (półbutów), które chronią naszą stopę przed zimnem czy przemoczeniem. 

Zimą czynnikiem decydującym w wyborze butów jest grubsza masywniejsza podeszwa oraz materiał wewnętrzny. Materiał izolujący powinien być jak najbardziej oddychający i przepuszczalny powietrze zarówno latem, jak i zimą.

Sandały


Jednym z podstawowych rodzajów butów letnich są sandały. Sandały możemy dodatkowo podzielić na:
- sandały klasyczne – cecha charakterystyczna to cienka podeszwa z cienkimi rzemykami lub paskami, które pozwalają utrzymać buty na stopie, dodatkowe zapięcie, które zakładane jest za kostkę.
- sandały na obcasie – sandały o różnej wielkości obcasa
- sandały na platformie – obuwie na dodatkowej platformie, która jednocześnie stanowi część podeszwy, zazwyczaj występuje wysoki obcas
- sandały na koturnie - obuwie na dodatkowej platformie, która jednocześnie stanowi część podeszwy, brak widocznie wydzielonego obcasa. Całość jest wyrównana, przez co zwiększony jest komfort użytkowania takiego obuwia.
- chodaki – buty, których podeszwa jest wykonana z drewna, swoim wyglądem nawiązują do klasycznych klapek
- japonki – płaska podeszwa z charakterystycznymi dwoma paskami bądź rzemykami, które zakładane pomiędzy duży palec, uniemożliwiają spadanie obuwia ze stopy. Idealnie sprawdzają się na basenie czy plaży.
- klapki – buty na płaskiej podeszwie, które utrzymują się na stopie dzięki całościowemu poprzecznemu paskowi materiału.

Balerinki 

Latem zakładane są również takie rodzaje butów jak balerinki. Ich cechą charakterystyczną jest płaska podeszwa oraz lekko zaokrąglany czubek. Można również spotkać balerinki o spiczastym kształcie. Wśród balerinek możemy rozróżnić:
- klasyczne balerinki - swoim wyglądem nawiązujące do baletek
- balerinki z odkrytymi palcami
- balerinki z zapięciem – zapięcie zapobiega zsuwaniu się obuwia ze stopy, podnosi to komfort użytkowania
- baleriny z cholewką
- baleriny miękkie

 

Rodzaje butów na jesień

Jesienią królują na damskich stopach buty, które chronią przed zimnem, wiatrem czy deszczem.  Wybór jest dość duży począwszy od eleganckich szpilek, które idealnie sprawdzają się na złotą polską jesień, po dużo cieplejsze botki.

Półbuty

Półbuty możemy dodatkowo sklasyfikować pod względem wyglądu na:
- mokasyny
- oksfordki
- półbuty sznurowane
- półbuty wsuwane

Botki

Cechą charakterystyczną botek jest ich długość sięgająca delikatnie powyżej kostki. Ten rodzaj obuwia, dzięki ocieplanemu wkładowi sprawdza się doskonale również wczesną zimą, kiedy to mróz i śnieg tak bardzo nie dokuczają.   

Rodzaje butów na zimę 

Na zimę idealnym rodzajem obuwia są kozaki, mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału (skóra, skóra ekologiczna, zamsz, tkanina) i sięgać swoją wysokością przed lub za kolano. Ze względu na wygląd możemy podzielić kozaki na:
- kozaki na obcasie
- kozaki na szpilce
- kozaki skórzane
- kozaki za kolano
- kozami zamszowe
- muszkieterki
- oficerki