Poradnik dla początkujących! Czy też popełniacie te błędy podczas olejowania?


Wprowadzenie do codziennej pielęgnacji włosów naturalnych olejków może przynieść wiele korzyści – poprawę nawilżenia, wygładzenie, elastyczność, miękkość i zdrowy blask. Najważniejsze jest jednak, aby olejowanie przeprowadzać poprawnie.


OLEJOWANIE WŁOSÓW: NAJCZĘSTSZE BŁĘDY


» Nieregularne olejowanie – niesłusznie liczymy na to, że wystarczy jednorazowe nałożenie oleju na włosy, aby odzyskały zdrowie i dawny blask. Niestety, aby olejowanie włosów przyniosło oczekiwane rezultaty, musimy wykonywać je regularnie. Nakładając olejek na włosy od czasu do czasu, bez określonego schematu, kiedy sobie o tym przypomnimy, to najgorszy pomysł.

» Źle dobrany olej do włosów – to zdecydowanie najczęstszy błąd, który niestety ma istotny wpływ na efekty olejowania. Tylko właściwie dobrany olejek do włosów zadziała tak, jak tego oczekujemy. Nieodpowiedni może obciążyć włosy, przetłuścić je lub spowodować ich puszenie. Jak dobrać olejek do potrzeb włosów? Warto kierować się ich porowatością, czyli budową. Najłatwiej ocenić stopień porowatości włosów wykonując test na porowatość włosów, który pomoże ocenić ich kondycję i dobrać właściwy olejek do problemu.

» Zbytni pośpiech – olejowanie wymaga czasu, ale otrzymujemy w zamian za to coś naprawdę cennego, czyli długotrwale i dogłębnie wzmocnione włosy. Minimalny czas, przez jaki olejek powinien pozostać na naszych włosach to pół godziny. Najlepiej wykonać jednak olejowanie włosów na noc, ponieważ olej działa wówczas przez kilka godzin, aż do porannego mycia włosów.

» Brak różnorodności metod i olejów – włosy uwielbiają różnorodność i zmiany. Warto stosować naprzemiennie różne metody olejowania włosów (na sucho, na mokro, na ciepło, na odżywkę itd.) i wybierać różne olejki lub ich mieszanki. Upieranie się przy jednej metodzie to zła decyzja.

» Mycie „po łebkach” – resztki oleju trzeba dokładnie zmyć z włosów oraz ze skóry głowy. Jeśli olejek będzie zalegał u nasady włosów i na skórze głowy, może obciążać, zapychać pory lub powodować łupież. Do zmywania olejków należy używać delikatnych szamponów bez SLS-ów. Warto jednak myć włosy przynajmniej dwukrotnie, aby mieć pewność, że są czyste.