3 najlepsze projekty domów pasywnych


Pojęcie domu pasywnego oraz domu energooszczędnego często używane jest zamiennie. W rzeczywistości to dwa odrębne rodzaje budynków, które znacząco różnią się między sobą, choć założenie jest jedno - wybudowanie domu taniego w eksploatacji i jednocześnie o niskich potrzebach energetycznych. Dziś przedstawię Wam 3 najlepsze projekty domów pasywnych, które nie tylko zachwyciły mnie swoim wyglądem i aranżacją, ale cieszą się popularnością wśród budujących. 

Czym jest dom pasywny?

Na samym początku warto wskazać podstawowe cechy domu pasywnego, aby jeszcze lepiej zrozumieć jego główne założenie. Przede wszystkim dom pasywny to jeden z rodzaj budynku energooszczędnego, który został zaprojektowany z myślą o biernym pozyskiwaniu energii z otoczenia. Z tym że domy energooszczędne zużywają 15-70 kWh/mkw na rok, natomiast domy pasywne w swoim założeniu wymagają jedynie 15kWh/mkw na rok. Domu pasywne są więc bardziej energooszczędne od „tradycyjnych” domów energooszczędnych. Dom pasywny posiada określoną bryłę, która jest zaprojektowana na rzucie w kształcie prostokąta, z jedno lub dwuspadowym dachem. Dużą wagę przykłada się do jak najmniejszej liczby przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury, co ma zapewnić jak najlepszą termoizolację budynkowi. 

Top 3 najlepszych projektów domów pasywnych


Projekt domu Pireus Pasywny 3 LDP03

Kiedy zobaczyłam ten projekt po raz pierwszy, od razu stał się moim faworytem. Dom wygląda ładnie, nowocześnie i jest przy tym dość funkcjonalny. Idealnie sprawdzi się dla rodziny 2-4 osobowej. W projekcie mamy garaż dwustanowiskowy wolnostojący. Dom posiada poddasze użytkowe, łazienki na obu kondygnacjach oraz trzy przestronne sypialnie. Jedna sypialnia znajduje się na dole, przy większych dzieciach każdy rodzic doceni ten komfort. Ogólnie projekt bardzo nowoczesny wizualnie, co bardzo mi się podoba.

Projekt domu Pireus Pasywny 3 LDP03
Projekt domu Lipińscy Dom Pasywny 2 LDP02

Projekt domu, co prawda nie ma garażu, ale mimo to jest ciekawą propozycją dla osób posiadających średniej szerokości działkę. Dom ma prostą bryłę, więc będzie dobrze wyglądał niezależnie od otoczenia. Dom posiada poddasze, co sprawia, że strefa dzienna oraz nocna są od siebie wyraźnie oddzielone. Mnie osobiście zachwyciła przestronna kuchnia, która już w projekcie robi duże wrażenie. Dom ma aż 5 pokoi oraz taras przed domem. Jest idealny dla osób, które poszukują budynku o cechach charakterystycznych dla stylu tradycyjnego.


Projekt domu Lipińscy Dom Pasywny 2 LDP02Projekt domu Murator PC153 Postępowy

Dom posiada dwuspadowy dach, dzięki któremu budynek mimo upływających lat nadal będzie posiadać ponadczasowy wygląd. Do dyspozycji mamy poddasze użytkowe, co sprawia, że metraż domu nie jest ograniczony wielkością działki. Przewidziane zostały także dwie komfortowe łazienki, po jednej na każdej kondygnacji. Strefa sypialniana to aż cztery pokoje. Dodatkowo mamy taras. Budynek z pewnością zainteresuje osoby ceniące cechy stylu nowoczesnego oraz najnowsze rozwiązania.

Projekt domu Murator PC153 Postępowy


Prawda, że przepiękne są te domy?