Rolety dzień noc czy zaciemniające - które wybrać?


W jakich sytuacjach lepszym rozwiązaniem są rolety zaciemniające, a kiedy bardziej efektywne będą rolety dzień - noc? Jakimi kryteriami kierować się wybierając typ rolety? Decyzja dotycząca wyboru typu rolety jest prosta, jeśli zrozumie się zasadę ich działania i podstawową funkcjonalność.


Rolety zaciemniające przede wszystkim do sypialni

Rolety zaciemniające służą przede wszystkim do tego, by blokować bezpośrednie promienie słońca wpadające do pomieszczenia. W stanie pełnego zasłonięcia są w stanie zapewnić idealną ciemność.

W polskiej (i ogólnie wschodnioeuropejskiej) kulturze nie mamy zwyczaju montowania na oknach rolet zewnętrznych lub okiennic. O ile niemal w każdym kraju na zachodzie i południu Europy takie okiennice są normą, to w Polsce rolety zewnętrzne dopiero zyskują na popularności. Alternatywę dla nich stanowią rolety wewnętrzne zaciemniające w 100%. Z czego wynika ta rosnąca popularność rolet?

W dużym mieście nawet w środku nocy jest jasno. Do sypialni wpada światło ulicznych lamp, migoczących neonów i podświetlanych reklam. W takich warunkach dużo trudniej jest zasnąć, a sam sen jest mniej efektywny. Wiele badań z zakresu higieny snu podkreśla, że do prawidłowej produkcji melatoniny (hormonu, który reguluje sen), konieczna jest ciemność.

Stąd u wielu ludzi potrzeba wytłumienia światła z zewnątrz i zapewnienia w pokoju ciemności. Taki efekt uzyskać można stosując kosztowne rolety zewnętrzne, bądź rolety wewnętrzne zaciemniające 100%. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w sypialni oraz pokoju dziecka (zwłaszcza, jeśli dziecko drzemie po południu oraz jeśli do pokoju dostaje się nocą sporo światła z zewnątrz).

Płynna regulacja w dzień i w nocy

Rolety dzień - noc, to zupełnie inne rozwiązanie. Ich specyficzna struktura pozwala na płynną regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Dodatkowo, rolety te pozwalają zachować widok na zewnątrz (jeśli są odsłonięte bądź ustawione w pozycji „dzień”). A w pełni zasunięte blokują dostęp światła z zewnątrz, którego wprawdzie nie wytłumiają w 100%, ale w stopniu wystarczającym do efektywnego snu.

Rolety dzień - noc zbudowane są na zasadzie naprzemiennie ułożonych, poziomych pasów tkaniny, z których jeden jest przepuszczalną dla światła siateczką, a drugi gęsto tkanym pasem tkaniny. W opcji dzień, rolety ustawia się tak, by pasy były naprzemienne - wtedy światło jest delikatnie wytłumione, nie razi, a jednocześnie widać (przez siateczkę tkaniny) co dzieje się na zewnętrz. Dzięki temu, że roleta jest nasunięta na całe okno, prywatność wnętrza domu jest zachowana.

Wieczorem roletę zasuwa się do opcji „noc”. Pasy tkaniny przesuwa się tak, by gęsto tkana tkanina przykrywała pasy z siateczki. Dzięki temu uzyskujemy efekt tradycyjnych rolet. Wnętrze pomieszczenia jest odsłonięte przed widokiem z zewnątrz.

To rozwiązanie jest idealne do kuchni, pokoju dziennego, gabinetu lub klatki schodowej. Może być również stosowane w pokoju dziecięcym bądź sypialni, jeśli nie oczekujemy pełnego zaciemnienia. Ich główną zaletą jest możliwość precyzyjnego sterowania ilością światła w pomieszczeniu, co sprawia, że są bardzo funkcjonalne.

Zobacz rolety zaciemniające i rolety dzień noc w sklepie DecoDesign.