Jak dobrze się bawić na zimowym wyjeździe i nie wrócić z infekcją intymną?


Początek roku to czas zimowych wyjazdów. Najczęściej w góry, gdzie oddajemy się białemu szaleństwu na desce lub nartach. Modne są też wypady do luksusowych hoteli, gdzie jest SPA oraz baseny. Uprawianie sportów, wizyty na basenach, noszenie ciepłych ubrań mogą przyczynić się do powstawania otarć lub podrażnień okolic intymnych lub występowania infekcji intymnych. Jak dobrze się bawić na zimowym wypadzie i unikać przykrych dolegliwości intymnych?

Podrażnienia okolic intymnych – przyczyny i objawy

Kobiety cierpią na podrażnienia i otarcia okolic intymnych z powodu:
- noszenia nieprzewiewnej, ciasnej i stworzonej ze sztucznych materiałów bielizny, a także bielizny koronkowej lub typu stringi – te rodzaje bielizny mogą powodować otarcia i podrażnienie podczas chodzenia, uprawiania sportów,
- nadmiernego uprawiania sportów zwłaszcza biegów na długie dystanse, jazdy na rowerze, jazdy konnej, co powoduje tworzenie się otarć w wyniku ocierania się ud o siebie lub o siodełko,
- zbyt częstego pływania w basenie, w którym chlor może podrażniać okolice intymne,
- suchości pochwy wywołanej menopauzą, zaburzeniami hormonalnymi, stosowaniem doustnej antykoncepcji, co powoduje tworzenie się otarć podczas stosunków seksualnych oraz uprawiania sportu,
- reakcjami alergicznymi na żele do higieny intymnej lub proszki używane do prania bielizny.

Powyższe czynniki mogą wywoływać mechaniczne uszkodzenia skóry oraz nabłonka okolic intymnych. W rezultacie pojawić się mogą objawy takie jak: pieczenie pochwy, ból miejsc intymnych, krwawienie z uszkodzonych miejsc na skórze i nabłonku, swędzenie pochwy, obrzęk i zaczerwienienie miejsc intymnych, nadkażenie oraz stan zapalny pochwy.


Infekcje intymne – przyczyny i objawy

Infekcje intymne wywoływane są zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Zdarza się, że infekcje mają możliwość się rozwinąć, bo pojawiły się otarcia i podrażnienia – dzięki temu drobnoustroje mogą wniknąć do pochwy. Co poza tym może wywołać infekcje intymne? Lekarze wymieniają kilka czynników takich jak:
- stres, siedzący tryb życia i długotrwałe podróże np. samochodem,
- częste korzystanie z publicznych toalet,
- nieprawidłowe dbanie o higienę miejsc intymnych,
- noszenie nieprzewiewnej, ciasnej bielizny wykonanej z syntetycznych materiałów,
- stosowanie antybiotykoterapii,
- stosowanie doustnej antykoncepcji.

Także okres menopauzy sprzyja rozwojowi infekcji intymnych oraz nieprawidłowe odżywanie się, zwłaszcza dieta bogata w cukier, a z niedoborem żelaza.

Infekcje intymne objawiają się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości takich jak:
- świąd pochwy oraz warg sromowych,
- pieczenie pochwy,
- upławy,
- brzydki zapach wydzieliny z pochwy,
- zaczerwienienie oraz obrzęk warg sromowych,
- zmiana barwy wydzieliny z pochwy.

Więcej o infekcjach, a także o innych przyczynach występowania uporczywego pieczenia pochwy można przeczytać tutaj: tantumrosa.pl.

Jak unikać infekcji intymnych oraz podrażnień i otarć?

Infekcje oraz podrażnienia i otarcia miejsc intymnych są wywołane w większość innymi czynniki i inaczej się objawiają, ale jest kilka wspólnych profilaktycznych działań dla obu tych przypadłości. Najważniejsza jest prawidłowa higiena intymna. Należy myć okolice intymne dwa razy dziennie, ale też nie częściej by nie wysuszyć nadmiernie naskórka. Najlepiej myć się pod prysznicem, a z kąpieli w wannie korzystać tylko kilka razy w tygodniu. Do higieny trzeba używać żelu o neutralnym zapachu, niedrażniącego. Warto zwrócić uwagę na czynniki pH żelu czy płynu do higieny intymnej, powinien on być zbliżony do odczynu kwasowości pochwy, czyli 4,5. Istotny jest nawet kierunek mycia miejsc intymnych – zawsze od przodu do tyłu, nie na odwrót, tak by nie przenosić drobnoustrojów z okolic odbytu do pochwy. Szczególnie trzeba dbać o higienę podczas menstruacji i pamiętać o regularniej zmianie tamponów czy podpasek (co 2 godziny). Sztuczną bieliznę należy zastąpić przewiewną bawełnianą. Jeśli chodzi o otarcia spowodowane nadmiernym uprawianiem sportu, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią sportową bieliznę. Z kolei nawrotom infekcji intymnych może zapobiec zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały. Warto zwłaszcza spożywać naturalne jogurty, produkty sojowe oraz bogate w witaminę C, ocet jabłkowy, sok żurawinowy niesłodzony, oregano.

Infekcje czy podrażnienia miejsc intymnych oczywiście nie zdarzają się tylko zimą – przez cały rok możemy być na nie narażone, jeśli nie stosujemy się do zaleceń prawidłowej higieny miejsc intymnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!