4 szybkie sposoby na odnowienie kuchennych mebli


Szafki kuchenne straciły swoją estetykę, a nam brakuje funduszy na ich wymianę. Spokojnie – zamiast kupować nowe meble, po prostu nieco odświeżmy wygląd tych starych. Poniżej znajdziemy kilka pomysłów na szybkie i efektowne odnowienie szafek – poznajmy je!

Szybka zmiana koloru – malujemy meble

Najprostszy sposób na odświeżenie mebli to ich przemalowanie. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Zacznijmy od sprawdzenia stanu szafek – jeśli zauważymy na nich jakiekolwiek uszkodzenia, naprawmy je szpachlówką, gdyż każda rysa będzie dobrze widoczna po pomalowaniu. Kolejny krok stanowi oczyszczenie ich z wszelkich zabrudzeń i ewentualne zeszlifowanie luźnej, odchodzącej od płytki powłoki. Na koniec zadbajmy jeszcze o odtłuszczenie powierzchni – wystarczy przemyć ją wodą z detergentem. Jeśli pominiemy ten krok, farba może później odchodzić od mebli.


Jaką farbę wybrać do malowania mebli? Doskonale sprawdzi się tutaj emalia kredowa, którą można aplikować na podłoże bez żadnych podkładów i gruntów – dzięki temu zajmie nam to niewiele czasu. Wykorzystując ją, możemy zyskać najróżniejsze efekty – od perfekcyjnie matowej powierzchni po intensywny połysk. Możemy również wybierać z szerokiej palety odcieni. 

Wymiana frontów – stare meble w nowym wydaniu

To właśnie fronty są tym elementem mebli, który najczęściej ulega uszkodzeniu. Nic dziwnego – w końcu często zdarza nam się nimi mocno trzasnąć podczas otwierania czy uderzyć czymś podczas otwierania. Na szczęście wcale nie musimy wymieniać wtedy całych szafek – wystarczy tylko dokupić do nich nowe fronty. Koszt ich zakupu będzie znacznie niższy niż w przypadku całego kompletu mebli, dlatego też powinniśmy zmieścić się nawet w niewielkim budżecie.

Na rynku znajdziemy cały szereg frontów meblowych wykonanych z przeróżnych materiałów i w szerokiej palecie kolorów. Znalezienie takich, które będą pasować do naszych szafek nie powinno być zatem trudnym zadaniem. Co więcej, takie rozwiązanie pozwoli nam też na wprowadzenie do pomieszczenia efektownego kontrastu. Wystarczy np. dobrać białe fronty do czarnych szafek – efekt z pewnością będzie zaskakujący!


Nie zapomnijmy o dodatkach!

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie detale nadają meblom kuchennym wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Czasem wystarczy więc zmienić drobne elementy, by zyskać zauważalną zmianę. Przyjrzyjmy się najpierw uchwytom – jeśli są poluzowane i wytarte, warto je zmienić. W sklepach budowlano-wnętrzarskich znajdziemy ich szeroki wybór i to w zróżnicowanej stylistyce. Bez trudu wybierzemy więc coś, co będzie pasować do nowej aranżacji kuchni.

Bardzo często zdarza się tak, że fronty meblowej prezentują się jeszcze całkiem dobrze, lecz ich brzegi są pozdzierane na skutek częstego otwierania i zamykania. Świetnym wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie okleiny meblowej. Możemy dobrać ją do odcienia szafek tak, by idealnie do nich pasowała. W ten sposób szybko i sprawnie przywrócimy meblom dawną estetykę i to niedużym kosztem.