Odmiany jeżyny bezkolcowej


Jeżyna bezkolcowa jest wieloletnim krzewem z rodziny różowatych ze specyficznymi słodkawo-kwaśnymi owocami. Jest ceniona ze względu na swoje bogate walory smakowe. Posiada szereg odmian, które różnią się między sobą budową krzewu, okresem kwitnienia, zbioru oraz samym smakiem owoców. Warto scharakteryzować trzy najbardziej znane odmiany jeżyn bezkolcowych: Triple Crown, Brzezinę oraz Navaho.


Jak sama nazwa wskazuje, nie posiada kolców, co znacznie ułatwia pielęgnację i zbiór owoców. Jeżyny bezkolcowe stanowią swoistą odpowiedź na potrzeby współczesnych ogrodników i konsumentów. Powstały w wyniku krzyżowania różnych odmian jeżyn. Idealnie nadają się do przydomowej uprawy, jak i profesjonalnej produkcji.

Jeżyna bezkolcowa Triple Crown charakteryzuje się bardzo dużymi niebiesko - czarnymi jagodami. Owoce są soczyste i w smaku łączą mieszankę cierpkości oraz słodyczy. Sadzona jest wczesną wiosną bądź późną jesienią z tym że musi być dodatkowo chroniona przed mrozem przez usypanie kopczyka. Sadzimy je w rzędach średnio co 1-3, zachowując ok. 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Wybieramy nasłonecznione lub lekko zaciemnionych miejscach. Pędy jeżyny Triple Crown są proste i rosną dość szybko, przez co zwłaszcza w czasie owocowania mogą wymagać podpór. Krzew osiąga wysokość do 150 cm. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Pierwsze owoce można zebrać już na przełomie lipca i sierpnia.


Jeżyna bezkolcowa Brzezina jest jedną z najbardziej odpornych na mróz odmian, dlatego idealnie sprawdza się w uprawach amatorskich oraz towarowych. Bardzo szybko rośnie, puszczając średnią ilość pędów, które są wygięte na kształt łuku. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach, które są bardzo nasłonecznione lub posiadają lekkie zacienienie. Gleba powinna posiadać umiarkowaną wilgotność o odczynie lekko kwaśnym. Brzezina owocuje dość wcześnie, jej owoce można zbierać już na początku lipca. Tak jak większość odmian wymaga przycinania latem, aby pobudzić rozkrzewianie. Cięcie powtarzamy na przedwiośniu oraz po zbiorze owoców.


Jeżyna bezkolcowa Navaho jest krzewem o prostym pokroju, który nie wymaga stosowania podpór czy krat podtrzymujących. Sadzona jest w rzędach średnio co 1-3, zachowując ok. 2,5 m między poszczególnymi rzędami. Po posadzeniu krzew musi być obficie podlewany. Jej maksymalna wysokość wzrostu to 1,5 metra przy ok. 1 metrze szerokości. Jeżyna owocuje na dwuletnich pędach, dlatego stosuje się dwuletni cykl cięcia. Navaho posiada owoce, które są średnie wielkości. Ich zbiór rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa nawet aż do początku września.

Triple Crown, Brzezina oraz Navaho to jedne z najbardziej znanych jeżyn bezkolcowych, które są dostępne również w sprzedaży wysyłkowej.