Odnawiamy zniszczony trawnik - 3 sprawdzone sposobyNa naszym trawniku pojawiły się nieestetyczne prześwity? Na szczęście możemy się ich łatwo pozbyć i przywrócić murawie piękny wygląd. Oto 3 sprawdzone sposoby, z których możemy skorzystać – zobaczmy, jak to zrobić!

Sposób 1: wykorzystajmy siewnik


Najprostszy sposób na naprawienie dziur w trawniku to po prostu precyzyjne dosianie jej w tych określonych miejscach, w których jej brakuje – podczas wysiewania trawy z pewnością zostało nam jeszcze trochę nasion, które schowaliśmy „na później”. Wykonanie tej czynności ręcznie może nam sprawić niemałą trudność – nasiona mogę nie trafić dokładnie tam, gdzie powinny. Ułatwi nam to jednak zastosowanie specjalnego siewnika. Akcesorium to nie tylko pomoże w dozowaniu nasion, lecz jednocześnie umożliwi trafienie nimi dokładnie tam, gdzie są potrzebne. 

Później możemy także wykorzystać siewnik w innym celu, a mianowicie do zaaplikowania dodatkowego nawozu tylko na ten świeżo wysiany trawnik. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnemu przenawożeniu czy nawet spaleniu okalającej ten fragment murawy, która przecież otrzymała już wcześniej wystarczającą ilość nawozu. Co więcej, siewnik posłuży nam wielokrotnie, a nie tylko jednorazowo. Wystarczy tylko umyć go po użyciu i schować w garażu, aby skorzystać z niego w kolejnym sezonie – o ile problem z prześwitami na trawniku znów się pojawi.


Sposób 2: zastosujmy specjalną dosiewkę do trawnika


Jeśli zależy nam na tym, aby efekt był widoczny w bardzo krótkim czasie, powinniśmy wybrać inną metodę – umożliwi nam to zastosowanie specjalnej dosiewki lub mieszanki traw regeneracyjnych. W składzie takiej mieszanki znajdziemy nie tylko starannie wyselekcjonowane nasiona o wysokiej zdolności do kiełkowania, lecz również specjalny nawóz przyspieszający kiełkowanie oraz mulcz torfowy. Dzięki temu trawa ta kiełkuje znacznie szybciej niż standardowe nasiona. Pozwoli nam to na wyrównanie murawy w krótkim czasie. Na uwagę zasługuje też to, że w jej składzie znajduje się w zasadzie wszystko, czego potrzebują rośliny. Nie musimy więc kupować osobno nawozów i trudzić się z ich precyzyjną aplikacją na tym niewielkim, wybranym fragmencie trawnika.Sposób 3: zaopatrzmy się w matę naprawczą do murawy


Stosunkowo nowym sposobem na pozbycie się dziur z trawnika jest zastosowanie specjalnych łat naprawczych. Co warto o nich wiedzieć? Łata ta to nic innego jak niewielki, kwadratowy element składający się z biodegradowalnej biowłókniny, siatki, nasion trawy oraz nawozu. Jak ją zastosować? Wystarczy jedynie umieścić ją w miejscu, w którym znajduje się ubytek. Konstrukcja maty magazynuje wodę w warstwie z włókniną, co zapobiega przesuszeniu nasion – a to właśnie najczęstszy powód tego, że nie kiełkują. Znajdujący się w wierzchniej warstwie produktu nawóz zawiera z kolei składniki mineralne, które delikatnie stymulują nasiona do szybszego kiełkowania. Roślina ma więc zapewnione idealne warunki do wzrostu. Niestety rozwiązane to zdaje egzamin jedynie na małych obszarach – na większych ubytkach może się okazać nieopłacalne.