Drzwi wejściowe – 5 kroków, które ułatwią nam ich wybór!


Decydując się na zakup drzwi zewnętrznych, z pewnością myślimy przede wszystkim o ich estetyce – w końcu jest to wizytówka naszego domu i pierwsza rzecz, którą widzą nasi goście. Okazuje się jednak, że podczas ich wybierania warto wziąć pod uwagę więcej czynników. Oto 5 kroków, które nam to ułatwią!

Krok 1: materiał

Stając przed wyborem drzwi wejściowych, skupmy się przede wszystkim na materiale, z którego je wykonano. Powinien być odporny na działanie czynników zewnętrznych – w końcu będzie na nie bezpośrednio narażony. Do najtrwalszych należą modele wykonane ze stali, jednak ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. Znacznie ciekawszym wyglądem odznaczają się drzwi z PCV. Materiał ten jest również dość odporny na działanie wilgoci czy promieniowania UV – zachowa więc swoje właściwości na długi czas. 

Krok 2: stopień ochrony przeciwwłamaniowej

Drzwi zewnętrzne mają za zadanie chronić wnętrze domu przed włamaniem – powinny więc posiadać odpowiednią klasę odporności na włamanie. Do naszej dyspozycji są 4 podstawowe klasy, z czego pierwsza jest najsłabsza i najłatwiejsza do sforsowania, a czwarta najtrwalsza, której nie sposób sforsować nawet przy użyciu zaawansowanych narzędzi. Pamiętajmy również, że drzwi będą spełniać swoją rolę tylko wtedy, gdy uzupełnimy je odpowiednimi zamkami i ryglami – także o odpowiedniej klasie antywłamaniowej.

Krok 3: izolacyjność cieplna i akustyczna

W sezonie zimowym przez otwory drzwiowe i okienne może uciekać nawet do 30% ciepła wyprodukowanego w domu. Warto więc zadbać o to, aby wyposażyć dom w taką stolarkę, która nas przed tym ochroni. Podczas jej wybierania zwróćmy zatem uwagę na współczynnik przenikania ciepła – powinien być nie wyższy niż 2,6 W/(m2*K). Istotna jest też kwestia izolacji akustycznej – szczególnie w sytuacji, gdy mieszkamy blisko ruchliwej drogi lub w głośnej okolicy. Ich dźwiękoszczelność powinna mieścić się w przedziale od 30 do 42 dB. Oczywiście im wyższy jest ten parametr, tym mniej hałasów z zewnątrz będzie przenikać do wnętrza. 

Krok 4: kierunek i sposób otwierania

Kierunek otwierania drzwi stanowi kwestię ważną dla naszego codziennego komfortu. Do wyboru mamy drzwi otwierane na zewnątrz i do wewnątrz. Pierwsza z tych możliwości wydaje się jednak być korzystniejsza. Dlaczego? Dzięki temu otwierane skrzydło nie będzie zajmować miejsca w korytarzu – jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Poza tym podczas silnej wichury drzwi zostaną mocno dociśnięte do ościeżnicy – nie musimy zatem obawiać się tego, że ulegną wyrwaniu.

 

Krok 5: estetyka

Jak widać, estetyka to dopiero ostatni krok na drodze do wyboru idealnych drzwi wejściowych. Na rynku spotkamy się bowiem z mnogością najróżniejszych modeli, dlatego też nietrudno będzie znaleźć ten, który przypadnie nam do gustu. Wybierając stylistykę drzwi wejściowych, kierujmy się przede wszystkim wyglądem elewacji oraz stolarki okiennej – wszystko powinno ze sobą idealnie współgrać i tworzyć spójną, harmonijną całość.