Pierwsza podróż – jaki fotelik dla dziecka wybrać?


Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych zakupów, o którym muszą pomyśleć rodzice spodziewający się dziecka. Najlepiej pomyśleć o nim jeszcze przed narodzinami, ponieważ to w nim powinno się przewieźć noworodka ze szpitala do domu.

Pierwszy fotelik dziecka

Foteliki samochodowe dla noworodków zaliczane są do grupy 0+. Są one przeznaczone dla dzieci ważących nie więcej niż 13 kilogramów i montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy. Zakup fotelika trzeba dokładnie przemyśleć i najlepiej zapytać o radę fachowców w sklepie. Nie warto na tym zakupie oszczędzać, fotelik samochodowy to podstawa bezpieczeństwa dziecka, a ono, z czym zgodzą się wszyscy rodzice jest wartością bezwzględną.
Foteliki samochodowe w większości modeli i wariantów zawierają wkładkę dla noworodka, pomagającą rodzicom wygodnie i stabilnie ułożyć w nich dziecko już od pierwszych dni życia. Z czasem, kiedy dziecko nieco urośnie można ją wyjąć i fotelik nadal służy maleństwu.

Czego dowiemy się z testów bezpieczeństwa?

Porady znajomych lub nawet fachowców w sklepie to nie wszystko. Warto przyjrzeć się testom bezpieczeństwa, tak zwanym crashtestom. To właśnie te testy najwięcej powiedzą nam o bezpieczeństwie danego modelu. Testy te prowadzone są nie przez firmy produkujące foteliki, lecz przez niezależne organizacje i polegają na ocenach poszczególnych modeli w testach zderzeniowych. Fotelik w takich testach może otrzymać ocenę od 1 do 5, przy czym ocena 5 jest oceną najwyższą i gwarantuje nam bezpieczeństwo danego modelu.

Montaż fotelika do samochodu

Zanim zdecydujemy się na dany model trzeba koniecznie przymierzyć fotelik do samochodu. To istotne, ponieważ nie każdy fotelik da się stabilnie przymocować do każdego samochodu. Montaż fotelika możliwy jest na dwa sposoby: za pomocą obecnych w naszym samochodzie pasów bezpieczeństwa, oraz bazy ISOFIX. Jeszcze przed dokonaniem zakupu fotelika trzeba się zorientować, który sposób montażu lepiej pasuje do naszego fotelika.

Nowy czy używany

Jedyna słuszna decyzja, jaką mogą podjąć rodzice to kupno fotelika nowego. Fotelik z drugiej ręki może mieć wady, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo naszego dziecka. Mógł na przykład uczestniczyć w wypadku i wtedy taki fotelik nie nadaje się już do użytku i nie powinno być nim przewożone żadne dziecko.
Nawet jeśli mamy pewność, że fotelik do samochodu nie jest po żadnym wypadku, bo na przykład używał go wcześniej ktoś z rodziny lub znajomych nie powinniśmy przewozić w nim naszego dziecka. Foteliki samochodowe zrobione są z materiałów, które się zużywają i wtedy już nie gwarantują bezpieczeństwa naszego dziecka. Średnia trwałość tworzywa, z którego wykonane są foteliki dla dzieci to około 3 lata. Nie warto ryzykować bezpieczeństwa dziecka, znacznie lepiej kupić fotelik nowy.

Przydatne akcesoria

Warto dowiedzieć się, czy fotelik, który zamierzamy kupić ma zdejmowaną tapicerkę – jeśli tak, możemy łatwiej zadbać o jej czystość piorąc ją kiedy zajdzie taka potrzeba. Przydatna jest też wyżej wspomniana wkładka dla noworodka, która działa jak swego rodzaju adapter ułatwiająca stabilne ułożenie dziecka kiedy jest jeszcze bardzo małe. Często spotyka się też szersze daszki chroniące dziecko przed słońcem lub miękkie osłonki na pasy. Dodatkowe możliwe akcesoria często nie znajdujące się w zestawach ale możliwe do dokupienia w przypadku większości modeli, to na przykład moskitiera chroniąca dziecko przed owadami, przydatna zwłaszcza, kiedy będziemy dopinać fotelik do stelaża. Można również dokupić folię przeciwdeszczową, przydatną również podczas dopinania fotelika do stelaża, lub przenoszenia dziecka w foteliku podczas deszczu.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Warto pamiętać, że wszystkie możliwe dodatki są pewnym ułatwieniem, lub mają walory estetyczne, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie możemy przewozić dziecka bez fotelika, zapewnienie bezpieczeństwa dziecku jest więc nie tylko moralnym obowiązkiem rodziców, ale i obowiązkiem prawnym. Na początku życia dziecka trzeba kupić wiele potrzebnych przedmiotów, ale fotelik samochodowy dla dziecka jest zdecydowanie jednym z najważniejszych.