Momo nie lubi podróży - Beata Sadowska


Wakacje to czas odpoczynku i bez troski. To właśnie wtedy myślimy o podróżach i otwieramy się na nowe przygody. Nie możemy zapomnieć jednak o tym, że zwierzęta nie zawsze dobrze czują się w tym czasie. Rozłąka z właścicielami może być bardzo przykrym wydarzeniem, dlatego Beata Sadowska dziennikarka i właścicielka psa Momo w swojej książce próbuje przekonać nas, że z psem da się, a nawet trzeba podróżować.

Momo to sympatyczny pies rodezjan, który ma już trzynaście lat. Przez całe swoje życie jest wiernym kompanem podróży autorki i jej rodziny i jak to zwykle bywa, kocha też drzemki, spacery i kiełbaski. Ma jednak jedną wadę, jest sceptycznie nastawiony do poznawania nowych miejsc i podróżowania w odległe kraje. Mimo wszystko słucha swoją Panią, która skutecznie rozwiewa każde jego niepokoje.

Książka Momo nie lubi podróży jest napisana w niezwykłej narracji. Narratorem i bohaterem przygód jest sam pies Momo. To on jest naszym przewodnikiem i z prawdziwą dziecięcą ciekawością ukazuje nam niezwykłe kraje od Zakopanego, rozległych stepów po kraj kwitnącej wiśni. Każda przygoda jest oprawiona sporą dawką humoru i optymizmu. Pies jest tak sympatyczny, że nie da się go nie lubić. Czasami można odnieść wrażenie, że zwierze patrzy na świat przez różowe okulary, Jest to niezwykle słodkie i zabawne. Wydarzenie opisywane z perspektywy psa nabierają zupełne innego charakteru niż gdyby były opisywane przez ludzi.
Książeczka napisana jest barwnym językiem. Z pewnością spodoba się zarówno dzieciom, jak i i dorosłym. Pozycja nie tylko bawi, ale i uczy. Naprawdę sporo można się dowiedzieć o dalekich krajach. Na uwagę zasługuję również duży format książki oraz ciekawa oprawa graficzna z ilustracjami Joanny Kurowskiej odbiegająca od tej, która można spotkać w większości książek dla dzieci. Jestem pewna, że publikacja doskonale sprawdzi się jako książka na dobranoc czy w czasie podróży dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pomaga w przezwyciężaniu lęku, ucząc jednocześnie, że podróże mogą być czymś fascynującym i przyjemnym. 

Wydawnictwo Znak