Jak schłodzić swoje mieszkanie?


Łamanie światła to nic innego jak ograniczenie światła naturalnego w pomieszczeniach. Światło doskonale łamiemy przy pomocy żaluzji zewnętrznych czy wewnętrznych. Łamacze światła, dodatkowo są jeszcze detalami architektonicznymi, które znacznie upiększają elewację budynków.

ZBYT NASŁONECZNIONE POMIESZCZENIA

Bardzo często zdarza się, że poprzez umiejscowienie okien po stronie południowej w pomieszczeniach latem panują niesamowite upały. Słońce jest wszechobecne a obecność ludzi w tak upalnych i gorących miejscach trudna do wytrzymania. Jest jednak wiele możliwości by dane miejsca schłodzić. Niektóre przypadki są realizowane już na etapie projektu domu.
Na elewacjach budynków montuje się łamacze światła, które chłodzą wnętrze latem, w czasie upałów a ocieplają pomieszczenia wtedy kiedy jest zima i słońce świeci nisko na horyzoncie.

SPOSOBY SCHŁODZENIA POMIESZCZEŃ MIESZKALNYCH I BIUROWYCH

Łamacze światła są typowymi żaluzjami zewnętrznymi, obrotowe lub montowane na stałe pozwalają ocienić zbyt nasłonecznione wnętrza, jak również wygenerować oszczędności, gdy jest w budynku zamontowana klimatyzacja.

Sprawdź: Łamacze światła w Grako.pl
Innym sposobem na schłodzenie wnętrza może być zamontowanie na oknach folii okiennej i przeciwsłonecznej. przyklejona do okien folia, powoduje, że promienie słoneczne są od okna odbijane. Folie najnowsze są produkowane dzięki zastosowaniu nanotechnologii. Oznacza to, że nie mają w sobie ani grama metalu. Czasami budynki, w których zaprojektowano użycie tego rodzaju folii z daleka wyglądają jakby ich elewacja była lustrzaną taflą. Sprawia to ogólnie niesamowite wrażenie, jeśli chodzi o wkomponowanie budynku w daną okolicę. 

Ostatnio bardzo modne stało się montowanie specjalnych paneli chłodzących w suficie. To sufitowe chłodzenie polega na tym, że w podwieszanym suficie montuje się kilka paneli, w których są cienkie rurki z zimną wodą. Można też ową wodę podgrzać za pomocą termostatu i równocześnie ogrzać zimą dane pomieszczenie.

Sposobów chłodzenia pomieszczeń w mieszkaniach i domach oraz biurach jest wiele. Pamiętać należy o sposobach prostych i tanich i znanych od lat, takich jak stawianie w pokojach wentylatorów czy oczyszczaczy powietrza. Dodatkowo można zamontować klimatyzację.

WADY I ZALETY

Poszczególne metody schładzania pomieszczeń mają swoje wady i zalety. Te sposoby najbardziej spektakularne, czyli takie jak folia na oknach, chłodzenie sufitowe czy zewnętrzne panele, to propozycje bardzo drogie. Łamacze świetlne coraz częściej są częścią budowanych budynków, tak samo jak foliowanie okien. Już projektanci biorą pod uwagę fakt, że jednak jedne pomieszczenia mogą być zbyt gorące a inne mogą nie być aż tak ciepłe.


Żaluzje, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne, są proste w użytkowaniu, steruje się nimi za pomocą specjalnego panela. Wadą może być fakt, że całkowicie możemy odciąć dostęp światła naturalnego oraz czasami nie można wyjrzeć na zewnątrz przez okno, na którym są zamontowane łamacze światła.

Ważne jest jednak, że ze zbyt nasłonecznionym pomieszczeniem można sobie poradzić i jest tego wiele możliwości.