Zmywarka czy mycie ręczne – co jest tańsze porównujemyPlanujesz zakup zmywarki ale wciąż się zastanawiasz czy taki wydatek Ci się opłaca? A może jesteś zwolennikiem zmywania naczyń ręcznie, ponieważ uważasz, że jest to bardziej oszczędna metoda? Jakie są koszta mycia ręcznego a jakie przy użyciu zmywarki? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

By móc porównać koszty zmywania ręcznego i w zmywarce, trzeba przeprowadzić porównawcze obliczenia kosztów. Jednak by było one porównywalne i miarodajne, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Dalego też do jednego i drugiego mycia wykorzystaliśmy taką samą ilość naczyń (mniej więcej tyle ile pomieści jedna, średniej wielkości zmywarka)

Jaki jest koszt ręcznego mycia naczyń

W koszta zmywania ręcznego trzeba wliczyć:
- koszt wody zimnej,
- koszt wody ciepłej - lub energii potrzebnej do jej podgrzania
- koszt ścieków
- cenę gąbki lub ściereczki do mycia naczyń,
- ceną płynu do mycia naczyń
Ponieważ są różne metody mycia naczyń mniej i bardziej oszczędne, wybraliśmy wariant pośredni, łączący obie metody. Część więc naczyń umyliśmy w wodzie bieżącej zaś części w zlewie z zamkniętym korkiem.

Do mycia zużyliśmy 20 litrów zimnej wody, której koszt wynosi wyniósł 0,23 zł oraz 35 litrów ciepłej wody, która kosztowała 0,87 zł.

W sumie cena wody na jedno zmywanie to 1,1 zł.

Do tego należy doliczyć zużycie płynu do mycia naczyń, jeśli przyjmiemy, ze stosujemy płyn ze średniej półki cenowej za ok. 3,5 zł za 500 ml, którego użyto około 50 ml to na jedno mycie to koszt płynu na jedno mycie to około 35 gr. Dodajmy do tego jeszcze uśredniony koszt zużycia gąbki i druciaka w sumie wychodzi w sumie 20 groszy. 

Całkowity kosz jednego mycia to 2,17 zł bez wliczania kosztów naszego cennego czasu.

  

Jednorazowy koszt mycia naczyń w zmywarce

Aby policzyć koszta 1 cyklu mycia należy policzyć:
- cenę wody
- cenę zużytej energii
- kwotę jaka wydamy na kostki do mycia
- sól do zmywarki
Podczas jednego cyklu zmywarka zużyła 14 litrów zimnej wody, co wynosi około 16 gr. Zużycie prądu potrzebnego do jej działa wyniósł 1,215 kWh co daje w sumie 0,67 gr. Do tego trzeba doliczyć cenę kostki do zmywarki około 44 gr oraz soli 5 gr (jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat przeczytaj artykuł "Sól do zmywarki – kiedy i po co się ją stosuje"?)

Całkowity koszt jednego cyklu zmywania wyniósł 1,77 zł
Różnica może się wydawać niewielka ale trzeba pamiętać, że kwota dotyczy tylko jednego cyklu mycia jeśli pomnożymy to sobie o ilość zmywań i dni w miesiącu różnica staje się dość duża a im większa jest rodzina tym będzie ona większa. Warto również pomyśleć także o zaoszczędzonym czasie.


Jak obniżyć koszta eksploatacji zmywarki

Co zrobić by używanie zmywarki rzeczywiście umożliwiło nam oszczędność wody? Przede wszystkim musisz ją dobrać do potrzeb swojej rodziny. Jeśli w domu są 3-4 osoby w zupełności wystarczy Wam zmywarka o średnich wymiarach. Dla jednej lub dwóch osób idealnie się sprawdzą malutkie zmywarki pod zlewozmywak. Jednak im większa rodzina tym większa powinna być zmywarka.

Pamiętaj również, że zmywarka nie powinna robić tzw. „pustych przebiegów”, czyli powinna być dokładnie i całkowicie wypełniona naczyniami. Ostatnią kwestią jest dbanie o jej czystość stosując do tego celu odpowiednie preparaty.

Choć koszt zmywarki może wydawać się początkowo dość duży jednak oszczędność nie tylko ale przede wszystkim czasu czasu a także możliwości wymycia naczyń w bardzo wysokiej temperaturze stanowią niewątpliwa zaletę tego urządzenia.