Jak wybrać koc elektryczny na jesień i zimę?


Jesteś zmarzluchem? A może chcesz podarować coś miłego i funkcjonalnego osobie, na której Ci zależy, a która jesienią i zimą bardzo marznie? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wybierania koca elektrycznego!

Jeden koc – wiele zastosowań

Podstawową funkcją koca grzewczego jest – zgodnie z nazwą – ogrzewanie, jednak to nie jedyna jego zaleta. Warto wiedzieć, że koc elektryczny z równym powodzeniem: 

- odpręża i rozluźnia mięśnie – jest świetny dla sportowców i osób pracujących fizycznie, 

- uśmierza ból – sprawdzi się podczas rehabilitacji, ale także miesiączki,

- łagodzi dolegliwości reumatyczne – przyda się osobom starszym, 

- wspomaga leczenie w chorobach – przy korzystaniu z niego przeziębienie zniknie jak ręką odjął!,   

- poprawia krążenie krwi – nadaje się dla osób o niskim ciśnieniu i „zmarzniętym z natury”, 

- relaksuje – nie masz czasu na wizytę w SPA? Kup koc elektryczny!, 

- wspomaga w wcale z cellulitem – warto okrywać się nim po zastopowaniu środków pielęgnacyjnych zwalczających tę przypadłość.

Jeśli ta lista korzyści skłania Cię do zakupu, koniecznie przeczytaj również o zasadach bezpieczeństwa korzystania z koca elektrycznego: Koc elektryczny - idealny towarzysz długich i chłodnych wieczorów. Pamiętaj bowiem, że każdy kij ma dwa końce, a rzeczy pełne zalet mają też swoje wady, zwłaszcza jeśli niewłaściwie z nich korzystamy!

 

Jakie parametry koca grzewczego?

Na szczęście koce elektryczne są mniej skomplikowane niż lodówki, pralki czy telewizory. Tu do rozpatrzenia masz znacznie mniej parametrów. Należą do nich: 

- moc – to parametr oczywisty, ważny dla wszystkich urządzeń elektrycznych. Im wyższa moc, tym koc grzewczy szybciej się rozgrzewa, a także ostatecznie osiąga wyższą temperaturę. To korzystne, jeśli chcesz się ogrzać szybko i skutecznie, jednak pamiętaj, że za wydajność się płaci, i to dosłownie. Wyższa moc oznacza większe zużycie prądu. Korzystnie jest wybrać koc przekraczający 50 W, 

- materiał – musi być trwały i łatwy do czyszczenia, szczególnie gdy pod kocem mają Ci towarzyszyć zwierzęta lub zamierzasz po owinięciu się nim pić gorąca czekoladę. Do wyboru masz bawełnę, satynę, polar czy poliester. Żaden nie jest lepszy ani gorszy – decyzja zależy od Twoich preferencji. Sprawdź, jakie koce grzewcze są w dotyku, czy są wystarczająco elastyczne oraz jak prezentują się wizualnie,


- rozmiar – niby oczywiste, ale nie każdy zwraca na to uwagę. Jeśli chcesz grzać wyłącznie siebie, wystarczy Ci mały koc, a do rozgrzewania wybranych partii – np. brzucha podczas miesiączki – nawet kocyk. Z kolei zakochana para będzie potrzebowała koca przestronnego, obejmującego ich i pozwalającego na komfortowe zawinięcie się, 

- sposób sterowania – im więcej regulatorów w kocu elektrycznym, tym bardziej dostosujesz go do swoich potrzeb. W najprostszych i najtańszych modelach znajdziesz zwykłe przełączniki z przyciskami, które pozwolą Ci na wybranie jednego bądź dwóch trybów grzania. W nieco droższych kocach znajdziesz pokrętło – tu temperaturę wyregulujesz dokładniej i mając do wyboru większy przedział liczbowy. W nowoczesnych modelach zaś występuje wyświetlacz LCD, który służy nie tylko do zmiany temperatury, ale również dodatkowych opcji, np. aktywowania automatycznego wyłączania koca po upływie wybranego czasu.