Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

 
Wiele osób pyta, jak urządzić salon w stylu skandynawskim. Nic w tym dziwnego, bo styl skandynawski jest jednym z najmodniejszych ostatniego czasu. Charakteryzuje się minimalizmem, prostotą oraz pewną naturalnością. Pomieszczenia urządzone po skandynawsku są przestronne i funkcjonalne. Takie wnętrze to marzenie nie jednej osoby. Jakie więc zasady należy spełnić, aby uzyskać taki efekt w swoim salonie? Czy istnieją uniwersalne rozwiązania, które nam w tym pomogą?

Stopniowo próbuję wprowadzić styl skandynawski do mojego salonu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Jeśli już posiada się salon, który został wcześniej zaaranżowany, może to wymagać więcej pracy, ale warto spróbować.

Ściany i podłoga w stylu skandynawskim

Styl skandynawski odznacza się umiłowaniem do jasnych kolorów. Wskazany jest przy tym duży minimalizm. Modne jest połączenie odcieni szarości, czerni z krystaliczną bielą. Biel ma za zadanie optycznie powiększyć mieszkanie i jednocześnie wprowadzić do niego więcej światła. Takie wnętrza sprawiają wrażenie nie tylko eleganckich, ale również higienicznie czystych. Szarość i czerń stanowi świetny kontrast do wprowadzenia oryginalnych dodatków.

Styl skandynawski odznacza się umiłowaniem do jasnych kolorów.
 
Na podłogę polecane są naturalne materiały. Idealne jest drewno, które niesamowicie ociepla wnętrze. Niestety jest to spory wydatek i wymaga też określonego traktowania. Jeśli decydujemy się na drewnianą podłogę, musimy ją odpowiednie zabezpieczyć przed wilgocią czy działaniem temperatury. Zwłaszcza gdy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Drewno kryje się lakierem, aby uzyskać błyszczący efekt. Niektórzy decydują się na malowanie drewna białą farbą, co moim zdaniem jest niedopuszczalne, gdyż w tym momencie niszczymy piękno i naturalność drewna.
 

Projektanci wnętrz ostro krytykują kładzenie na podłogę materiałów, które imitują naturalne drewno. Czy jednak panele w naturalnych odcieniach nie są ratunkiem, gdy brakuje nam funduszy na wymarzony salon? Jak urządzić salon w stylu skandynawskim, gdy brakuje pieniędzy? Na to pytanie, już musicie odpowiedzieć sobie sami, bo według mnie liczy się spełnianie marzeń, nawet jeśli czasem miałoby to się odbyć kosztem jakości.
 

 

Meble i dodatki w stylu skandynawskim

Duża rolę odgrywają również same meble we wnętrzu. Idealnie, gdy są one proste i funkcjonalne. Nie dopuszczalne są meble, które zawierają liczne zdobienia. Jest to nawiązanie już do zupełnie innego stylu i kłóci się z zasadą minimalizmu. Do salonu polecane są białe meble lub kontrastowe meble w odcieniach naturalnego bądź barwionego drewna. Doskonale sprawdzą się drewniane półki zawieszone na ścianie.
W salonie w stylu skandynawskim nie może zabraknąć dużej kanapy ustawionej w centrum. Konieczne są poduszki o różnych kształtach i fakturze. Styl skandynawski to również oświetlenie. Polecane są proste lampy nawiązujące do stylu industrialnego, które nie tylko będą dodatkowym źródłem światła, ale też świetnie uzupełnią wnętrze. Hitem jest podłogowa lampa trójnóg, którą możemy również z powodzeniem zrobić sami w domu.

Jeszcze nie wiesz, jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Postaw na dodatki to one odgrywają główną rolę w skandynawskim salonie. Nadają mu uroku i często ocieplają zimne białe i szare wnętrze.

Świetnym dodatkiem do salonu są również obrazy nawiązujące do stylu skandynawskiego. Zazwyczaj takie obrazy mają geometryczny charakter, gdyż przedstawiają różnie ułożone figury – trójkąty, kwadraty czy prostokątny. Cały rysunek również może być wykonany w stylu geometrycznym. Istotnym elementem kojarzącym się ze stylem skandynawskim jest również obraz z jeleniem, a właściwe z jego dorodnymi porożami.
Osobiście uwielbiam plakaty w salonie. Nawet do tego stopnia, że wyparły one z mojego wnętrza tradycyjne ramki z rodzinnymi zdjęciami. Obrazy – plakaty typograficzne to nic innego jak odpowiednie grafiki – ozdobne litery, znaki, które są wydrukowane i oprawione w ramkę. Świetnie prezentują się w takich kolorach jak czerń, szarość, złoto czy srebro. Mogą też nieść ze sobą jakieś przesłanie, jeśli zdecydujemy się na wydrukowanie naszego motta bądź cytatu motywacyjnego.
 

I na koniec – dywan do salonu w stylu skandynawskim, możemy wybrać taki, który będzie się od razu rzucał w oczy, bądź tylko stanowił tło do reszty wnętrza. Wybór już należy do Was.

Kto jeszcze ma inne pomysły, jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Co byście dodali jeszcze do tak urządzonego salonu? Piszcie w komentarzu Wasze propozycje. Jestem bardzo ciekawa waszych opinii.