Dbaj o domowy budżet – wybierz najtańsze OC!


Narzekasz na spore wydatki związane z autem? Tu benzyna, tam płyn do spryskiwaczy, na zimę przydałoby się zmienić opony, a jeszcze wyskoczyła Ci niespodziewana wizyta u mechanika. I co tu zrobić? Na zastąpienie auta komunikacją miejską nie możesz sobie pozwolić. Oszczędź zatem… na OC!

Dlaczego ubezpieczenie OC ma różne ceny?

Polisa OC to jedyna polisa komunikacyjna w Polsce, do której wykupienia jesteś zobowiązana. Jej zakres został uściślony w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Oznacza to, że bez względu na to, z oferty jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego skorzystasz, będziesz objęta taką samą ochroną. Idąc tym tropem, jeżeli u obecnego ubezpieczyciela płacisz za dużo, najrozsądniejszym wyjściem jest zmiana go.

Ale skąd inne ceny, skoro zakres jest ten sam? – możesz zapytać. To bardzo dobre pytanie. Różnica w cenach polis komunikacyjnych wynika z tego, że OC wyliczane jest na podstawie ścisłych danych: o Tobie, Twojej historii jazdy oraz samochodzie. Bierze się pod uwagę nawet Twoje miejsce zamieszkania i stan cywilny! Zmienne jest natomiast to, jaką wagę przywiązuje się do danych czynników. Dla jednego ubezpieczyciela ważniejsze będzie to, że jeździsz od kilkunastu lat i nigdy nie miałaś stłuczki (zostanie Ci za to przyznana zniżka), dla drugiego zaś to, że mieszkasz w centrum wielkiego miasta (zapłacisz więcej, bo w centrum ryzyko wdania się w kolizję jest większe).


Jak zrezygnować z drogiego OC?

Wypowiedzenia umowy OC możesz dokonać w dowolnym momencie. Warto jednak, byś wiedziała, że nie otrzymasz zwrotu gotówki za niewykorzystany czas, a polisa i tak będzie obowiązywać do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli nowe ubezpieczenie OC kupisz od razu, niepotrzebnie stracisz pieniądze. Poczekaj więc do końca okresu rozliczeniowego, wypowiedz OC najpóźniej w przedostatnim dniu (inaczej się automatycznie przedłuży!) i wówczas zakup nowe.

Gdzie szukać taniego OC?

Najlepszym miejscem do poszukiwania nowego, atrakcyjniejszego cenowo OC jest oczywiście internet. Zamiast chodzić do biur i rozmawiać z przedstawicielami lub zbierać ulotki, możesz prześledzić wszystko w jednym miejscu. Nie musisz nawet zdejmować piżamy ani czesać włosów! Mało tego, nie musisz wchodzić na każdą stronę z osobna. Posługując się porównywarką polis OC, w zaledwie kilka minut otrzymasz gotowy spis towarzystw ubezpieczeniowych i ocenisz, które przygotowało dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę.

Inny sposób na znalezienie atrakcyjnego cenowo ubezpieczenia to ranking ubezpieczeń OC. Znajdziesz w nim nie tylko ceny, ale również krótką charakterystykę towarzystw i tabelę plusów i minusów. W przeciwieństwie do wyników z porównywa rek jest to forma dedykowana osobom dociekliwszym – takim, które chcą wiedzieć więcej i być pewne słuszności wyboru.


A jeżeli masz czas i chcesz jeszcze bardziej obniżyć cenę swojego OC, poszukaj w internecie sprytnych sztuczek na dokonanie tego. Nie są to oczywiście żadne oszustwa, nie złamiesz też w żaden sposób prawa. Chodzi o drobiazgi, jak na przykład zarejestrowanie auta wraz z partnerem, który ma długą bezkolizyjną historię jazdy. Skoro samochód jest wspólne, dlaczego nie pomyśleliście o tym wcześniej?

Powodzenia i miłego oszczędzania!