Najwyższa klasa energetyczna lodówek – czy to się opłaca?


Od dobrych kilku lat na producentach sprzętu AGD leży obowiązek podania klasy energetycznej. Oznacza ona, ile energii elektrycznej pobiera w czasie pracy konkretne urządzenie. Sprzęt wyższej klasy energetycznej jest z reguły jednak droższy… Czy to się opłaca?

Co oznacza klasa energetyczna

Na każdym sprzęcie AGD znajduje się informacja o jego klasie energetycznej. Jest to wartość wyrażana symbolami literowymi od A do G. Obecnie producenci coraz bardziej dbają o wysoką energooszczędność sprzętów, dlatego czasami można zobaczyć oznaczenia A+, A++, a nawet A+++, co oznacza najwyższą aktualnie klasę energetyczną.

Sposoby oznaczania i pomiarów są wyznaczone przez dyrektywy Unii Europejskiej. Oznacza to, że każdy sprzęt AGD danego rodzaju o tej samej klasie zużywa tyle samo energii rocznie. Wszystko jest wystandaryzowane, ściśle określone są także normy dla danej klasy. To znów znaczy, że lodówka Samsung A+++ będzie zawsze zużywała tyle samo energii niezależnie od modelu i odpowiednio mniej od modeli A++.

Sprzęt AGD wyższej klasy energetycznej

Obecnie w sklepach AGD i RTV trudno znaleźć sprzęty o niższej klasie niż A. Coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się także te oznaczone jako A++ i A+++. Są chętnie kupowane, ale najczęściej niestety nieco droższe. Jakie są różnice między klasami?

Lodówka Samsung A+++ zużywa rocznie około 170 kWh, a lodówki oznaczone literką A++ już 200 kWh rocznie. Chłodziarki niższej klasy to z kolei zużycie prądu około 260 kWh. Jak widać, na pierwszy rzut oka są to znaczne różnice. Jednak czy to naprawdę się opłaca?

Lodówka Samsung A+++ czy A++

Lodówki to największe „pożeracze” prądu w domu. W końcu chodzą przez cały dzień, w przeciwieństwie do na przykład pralki czy telewizora. Dlatego suma wydatków na energię elektryczną w ciągu roku może być naprawdę bardzo duża, a zastosowanie lodówki o wysokiej klasie energetycznej to świetny sposób na zmniejszenie comiesięcznych rachunków za prąd.

Policzenie, czy lodówka Samsung A+++ jest lepszym rozwiązaniem niż lodówka niższej klasy, nie jest trudne. Wysokiej klasy lodówka Samsung A+++ zużywa około 170 kWh, czyli aż o 30 kWh rocznie mniej niż sprzęt nieco niższej klasy. Oznacza to około 30 zł oszczędności rocznie (w zależności od taryfy dostawcy prądu i cen energii elektrycznej). Różnica między zużyciem energii przez lodówkę A+++ a A+ to aż około 100-110 kWh, czyli mniej więcej 100 zł. Może to się wydawać niewiele, ale w comiesięcznych rachunkach to zawsze będzie kilka złotych mniej.

Warto także zwrócić uwagę na to, że wyższa klasa energetyczna z reguły oznacza nowocześniejszy model. Najbardziej zaawansowane technologicznie lodówki są bardziej funkcjonalne, a zastosowane w nich nowatorskie systemy chłodzenia są zarazem bardziej ekonomiczne, jak i wydajniejsze.