Pierwsza pomoc przy odmrożeniachDługi spacer, wycieczka w góry lub po prostu chwila nieuwagi – przy niskich temperaturach o odmrożenie nietrudno. Gdy do niego dojdzie, należy reagować błyskawicznie. Jak zatem rozpoznać odmrożenia i jak łagodzić ich objawy? Podpowiadamy w poniższym artykule.


Jakie są objawy odmrożeń?

Jako pierwsze odczuwa się pieczenie i szczypanie, a odmrożone miejsce staje się zaczerwienione. Po chwili pojawia się silny ból i suchość skóry. W przypadku poważniejszego odmrożenia dochodzi do utraty czucia, skóra jest blada i odrętwiała, mogą występować również pęcherze. Co ważne, jej sinawy kolor powinien być impulsem do natychmiastowego zgłoszenia się na pogotowie.
Odmrożenia najczęściej pojawiają się na uszach, nosie, a także na palcach rąk oraz stóp.

Stopnie odmrożeń

Podobnie jak w przypadku poparzeń, istnieją cztery stopnie odmrożeń.

Pierwszy stopień – występuje wtedy zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem, obrzęk, pieczenie oraz uczucie zdrętwienia.

Drugi stopień – oprócz dużego obrzęku i zasinienia występują pęcherze zawierające płyn surowiczy (czasem z domieszką krwi).

Trzeci stopień – charakteryzuje go występowanie martwicy skóry.

Czwarty stopień – odmrożenia są rozległe, atakują całą część ciała. Są na tyle poważne, że w większości przypadków konieczna jest amputacja.

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Najważniejsze, aby pamiętać, że odmrożeń nie należy nacierać śniegiem ani polewać ciepłą lub zimną wodą. Nie wolno również przykładać odmrożonych części ciała do kaloryfera czy do gorących termoforów. Gdy dojdzie do odmrożenia, trzeba jak najszybciej znaleźć się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, a następnie pozbyć się ubrań i biżuterii. Odmrożone miejsca powinno się delikatnie ogrzewać, najlepiej za pomocą ciepłego ręcznika. Warto spożywać ciepłe płyny, ale pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu! Należy również pamiętać, że każde odmrożenie wymaga konsultacji lekarskiej – w przypadku odmrożeń od drugiego stopnia w górę konieczne jest podanie surowicy przeciwtężcowej!

Warto wiedzieć, że do występowania odmrożeń przyczynia się nie tylko ujemna temperatura, ale także takie czynniki, jak wilgoć, noszenie ciasnego obuwia czy nawet głód oraz zmęczenie. Ich unikanie pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia tych bolesnych i groźnych uszkodzeń skóry.

Bądź zawsze gotowy – zapoznaj się z ofertą kursów pierwszej pomocy w Warszawie.