Sposoby walki z kolką niemowlęcą

sposoby na kolkę niemowlęcą

Pierwsze miesiące życia dziecka, zwłaszcza dla młodych rodziców, pełne są trudnych sytuacji. Często nie wiemy, co się dzieje, jak zareagować, czy powinniśmy się martwić, czy to tylko niegroźna sytuacja. Tak jest np. wtedy, kiedy dziecko dopada kolka. Kolka ma nie do końca znane przyczyny, dlatego wielu rodziców wpada w panikę, kiedy dotyka ich dziecka. Jak złagodzić kolkę i jak jej zapobiegać?

Skąd bierze się kolka u niemowląt?

Lekarze wciąż nie są pewni, skąd bierze się kolka. Jedna z teorii mówi o niedojrzałych jelitach, które z trudem trawią nawet mleko matki. Dlatego, jeśli w pokarmie dziecka pojawią się np. cząstki mleka krowiego, niemowlę nie jest w stanie przetrawić tego pokarmu. Dzieje się tak wtedy, kiedy matka karmiąca piersią spożywa dużo mleka krowiego, czyli mleka z laktozą. Kolka pojawia się u noworodków między trzecim tygodniem, a trzecim miesiącem życia, choć niektóre dzieci cierpią na nią nawet w szóstym miesiącu. Jest to bardzo przykra dla dziecka dolegliwość, która objawia się głośnym płaczem, innym niż zazwyczaj, nerwowością dziecka i twardym brzuszkiem. 

Nietolerancja laktozy przyczyną kolki?

Nietolerancja laktozy bardzo często kojarzona jest z kolką. Powodem jest to, że to właśnie laktoza jest trudna do strawienia dla niemowlęcego brzuszka a obecność jej zarówno w pokarmie matki, jak i kaszkach, czy mleku modyfikowanym, wzmaga kolkę, która pojawia się także w podobnym czasie, wieczorem lub popołudniem po karmieniu. Jeśli mamy przypuszczenia, że kolkę powoduje laktoza, jak najszybciej musimy ją wyeliminować z diety dziecka. Na szczęście dzięki zdrowym produktom, które obecnie możemy znaleźć na sklepowych półkach, nie jest to aż tak trudne. 

Jak złagodzić kolki u niemowląt?

Jest wiele sposobów na załagodzenie objawów kolki. Przede wszystkim rodzice muszą zachowywać spokój. Nie wolno panikować. Dodatkowo równie istotne jest to, by próbować uspokoić dziecko. Pomaga przytulanie, noszenie, delikatne kołysanie. Jednym ze sposobów na ból, jest położenie dziecka na brzuszku i masowanie pleców. Dzięki temu, że brzuszek jest uciskany, uwalniają się gazy, usprawnia się praca jelit i brzuszek przestaje być tak twardy. Jeśli dziecko nie lubi lub jeszcze nie umie leżeć na brzuchu, można podkurczyć mu nóżki do brzucha. Kolka u niemowląt ustępuje także na skutek ciepłej kąpieli, która rozluźnia mięśnie, podobnie zresztą jak ciepłe okłady.

Jeśli poznamy przyczyny występowania kolki u naszego dziecka, czyli zauważymy, że pojawia się po zjedzeniu kaszki ugotowanej na mleku, to wyeliminujmy mleko. Obecnie istnieją organiczne kaszki, które można przygotować bez użycia mleka. Jest to równie pożywne co zwykła kaszka, jednak dużo bezpieczniejsze dla dziecka, które miewa ataki kolki. Najważniejsze jednak to zachować spokój i opanowanie, które potrzebne jest dziecku. Stres matki karmiącej i jej zmęczenie także mogą mieć wpływ na to, co znajduje się w pokarmie i na to, w jaki sposób dziecko ssie pokarm, czy nie połyka podczas karmienia zbyt dużej ilości powietrza.