Bajki Mariackie Ewa K. Czaczkowska


bajki mariackie

Bajki są nieodłącznym towarzyszem każdego dzieciństwa. To dzięki mi możemy przenieść się w nieznany świąt pełen magii. Tam wszystko jest możliwe i nie ograniczają nas żadne prawa. Nic więc w tym dziwnego, że dzieci uwielbiają słuchać bajek i baśni. Jedną z takich książek są Bajki Mariackie Ewy K. Czaczkowskiej od Wydawnictwa Znak.

Książka Ewy Czaczkowskiej urzeka już samym tematem. Młody czytelnik może poznać piękne i zarazem mądre legendy mariackie. Niektóre są już powszechnie znane, inne zaś zostały spisane dopiero po raz pierwszy. Oczywiście nie było by tych bajek gdyby nie kościół Mariacki, to wokół niego odgrywa się akcja. Jego wieże już od prawie 800 lat królują nad Krakowem.Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Każda część to inna opowieść. I tak dzięki autorce dowiemy się o losach wiewiórki Bogny, gdy na Rynku Głównym Krakowie nie było jeszcze gołębi i to wiewiórki, rude stworzonka witały przechodniów. Poznamy też dzielnego hejnalistę Macieja czy plebana Stefana, który czarta przegonił. Młody czytelnik uzyska odpowiedź na nurtujące większość pytania. Dlaczego hejnał grany na wieży urywa się w półtaktu? Dlaczego jedna z wież w kościele Mariackim jest wyższa od drugiej? Kiedy Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kraków?


Książka pisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym do 5 – 6 latków. Opowieści zdobione są barwnymi ilustracjami, przybliżającymi historię czytelnikom. Dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców. Jest na tyle uniwersalna, że mogą po nią sięgać za równio dzieci, jak i dorośli. Polecam wszystkim, którzy są przenieść się w bajkowy mariacki świat.