Wybór armatury łazienkowej – co warto wiedzieć?


Łazienka jest pomieszczeniem, w którym powinien panować ład i piękna estetyka. Po męczącym dniu można się zrelaksować w wannie lub pod prysznicem. Spędzanie czasu w łazience powinno sprawiać przyjemność, dlatego pod uwagę należy wziąć również funkcjonalność poszczególnych elementów. Istotną rolę odgrywa armatura sanitarna. Co należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze?


Propozycje baterii łazienkowych

Chociaż armatura sanitarna jest drobnym elementem wyposażenia łazienki, nie oznacza to, że można wybrać zupełnie dowolny model. Należy dopasować odpowiednie baterie wannowe, natryskowe i umywalkowe. Powszechne zastosowanie znajdują baterie stojące, które można wykorzystać do umywalki, wanny lub bidetu. Na oszczędność wody wpływa wybór wersji z pojedynczym uchwytem. Dużą popularnością cieszą się również baterie ścienne. Doskonale sprawdzają się nad wanną i pod prysznicem. Należy pamiętać, że armatura, w zależności od rodzaju, jest montowana na różne sposoby. O instalacji baterii ściennych warto pomyśleć przed wykończeniem ścian. Montaż baterii podtynkowych powinien być zaplanowany na etapie projektowania łazienki. Ten rodzaj baterii zwykle wykorzystuje się w kabinach prysznicowych i przy wannach. Cały mechanizm jest umieszczony w ścianie, a na zewnątrz widoczna jest jedynie dźwignia z przełącznikiem, dzięki któremu możliwe jest odkręcanie i zakręcanie wody.

Kluczowe czynniki wyboru armatury

Sposób montażu baterii jest niezwykle istotny. Musi współgrać z koncepcją całego projektu łazienki i rodzajem wanny, prysznica czy umywalki. Trzeba wziąć pod uwagę, że armatura łazienkowa musi pasować do aranżacji, a jednocześnie być w pełni funkcjonalna. Armatura stanowi element wyposażenia, którego nie wymienia się często – raz zamontowana służy przez wiele lat. Z tego względu należy przemyśleć jej rodzaj pod kątem sposobu instalacji, aby w razie awarii naprawa nie przysparzała dodatkowych problemów. Warto wybierać armaturę cenionych producentów, którzy dbają o jakość zastosowanych materiałów, staranność wykończenia i ogólny design. Aby obniżyć koszt zakupu, warto poszukać propozycji w outlecie internetowym PlusOutlet. Można znaleźć tutaj modne i oryginalne rozwiązania.

Utrzymanie armatury w czystości

Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, w którym powinna zostać zachowana higiena na najwyższym poziomie. Dlatego istotne jest bezproblemowe utrzymanie wszystkich powierzchni w czystości. Dotyczy to również armatury, na której lubi osadzać się kamień. W większości przypadków najprostszym sposobem na oczyszczenie baterii jest zastosowanie wody i płynu do mycia naczyń. Powierzchnię armatury wystarczy zwykle przetrzeć, korzystając z delikatnej ściereczki z mikrofibry. Jeżeli oczyszczanie zostanie zaniedbane, później trudno będzie usunąć zabrudzenia i osad. Należy pamiętać, aby powierzchnie chromowane, pozłacane lub barwione traktować ze szczególną ostrożnością. Nie mogą być czyszczone przy pomocy środków ze ściernymi drobinkami.