Domowe sposoby na zaparcia

domowe sposoby na zaparcia

Na zaparcia możemy stosować różne produkty. Suplementy diety dostępne w aptece niestety działają tylko doraźnie i nie zawsze pomagają uporać się z problemem. Najlepiej jednak sprawdzą się domowe sposoby na zaparcia, są one nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne i ogólnodostępne. Znajdź swój szybki sposób na zaparcia.

Czym są zaparcia?

Zaparcia występują, wtedy gdy strawiony pokarm pozostaje zbyt długo w jelicie grubym i jest problem z regularnym wydaleniem stolca na zewnątrz. Zbyt długie zaleganie w okolicach przewodu pokarmowego powoduje, że treść jelitowa ulega zbyt mocnemu zagęszczeniu (woda pochłaniana jest z jelita grubego) i stolec je bardzo twardy. Jego oddawanie wiąże się z dużym wysiłkiem i nie raz bólem. Zaparcia mogą być objawem różnych chorób, bardzo często jednak wina leży po stronie złej diety, braku ruchu i nieuregulowanego trybu życia.

Domowe sposoby na zaparcia

W większości przypadków zaparcia wynikają z niewłaściwej diety, w której jest za mało błonnika, płynów czy węglowodanów. Jeśli więc chcesz poradzić sobie skutecznie z zaparciami, musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wystarczy, gdy wprowadzisz do diety produkty, które będą pobudzać perystaltykę jelit. Zdrowa żywność w tym przypadku to podstawa.

Przygotuj się już teraz na zakupy. Polecam Ci zakupy w sklepie ekologicznym, internetowym https://www.bee.pl/, gdzie znajdziesz zdrową żywość, suplementy diety i naturalne kosmetyki. Produkty, które widzisz na zdjęciach pochodzą właśnie z tego sklepu.
 
 Oto lista produktów, które warto jeść / pić przy zaparciach:

- produkty zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik dzielimy na rozpuszczalny oraz rozpuszczalny. Błonnik nierozpuszczalny istotny jest przy leczeniu zaparć, gdyż nie tylko przyspiesza perystaltykę jelit, ale również wpływa na lepsze ukrwienie jelit. Woda jest lepiej wiązana z treścią jelitową, więc masa kałowa ulega zmiękczeniu i wypróżnienia stają się łatwiejsze.

domowe sposobuy na zaparcia kasze
Warto wybierać przy okazji produkty, które są wysokiej jakości z upraw ekologicznych bio. Unikajmy produktów porcjowanych. Gotowanie w woreczkach foliowych nie jest zdrowe. Lepiej kupić produkt pakowany zbiorczo.

białko z konopii
Czasami warto sprawdzić czy nie brakuję w waszej diecie białka. Możecie uzupełnić jego niedobór w tradycyjny sposób lub sięgnąć po superfoods - czyli wyselekcjonowanie białko z określonych produktów. U mnie z konopii.
 

Zawartość błonnika w wybranych produktach w g/100 g

Otręby pszenne 42,0
Siemię lniane 28
Migdały 12 ,9
Morele suszone10, 3
Jabłka suszone 10,3
Płatki jęczmienne 9,6
Śliwki suszone 9,4
Ryż brązowy, suchy 8,7
Orzechy laskowe 8,9
Płatki owsiane 6,9
Rodzynki suszone 6,5
Płatki kukurydziane 6,6
Słonecznik, nasiona 6,0
Groszek zielony 6,0
Kasza gryczana, sucha 5,9
Marchew 3,6
Kasza jaglana 3,2
Burak 2,2
Jabłko 2,0
Truskawki 1,8
Winogrona 1,5

Źródło: Normy żywienia dla populacji Polski redakcja naukowa Mirosław Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia, 2017 s. 118 dostęp online .pdf

domowe sposoby na zaparcia daktyle
W sklepie www.bee.pl kupisz suszone owoce niemalże każdego rodzaju.

- wybieramy jako przekąski suszone owoce - polecam daktyle są bardzo słodkie, dobrze się też sprawdzą suszone śliwki czy morele.
 
- pijemy dużą ilość płynów, najlepiej między posiłkami bądź rano na czczo. Jest to konieczne dla zachowania równowagi wodnej. Najlepiej spożywać chłodne napoje. Picie na czczo pół szklanki chłodnej wody lub spożywanie namoczonej suszonej śliwki bądź daktyla to szybki sposób na zaparcia. Z napojów warto też wybierać zwykłą wodę, może być to również woda kokosowa. Idealnie sprawdzi się również kawa zbożowa np. Inka, która jest źródłem błonnika czy herbatki z mięty, rumianku.

domowe sposoby na zaparcia inka


woda kokosowa


- uzupełniamy dietę w produkty zawierające bakterie probiotyczne. Mile widziana jest kapusta kiszona, kefir czy maślanka. Ma to na celu zapewnienie równowagi dobrych bakterii w jelitach. Ich brak również może skutkować zaparciami czy biegunkami, szczególnie po antybiotykoterapii.

- warto ograniczyć w diecie słodycze, czekoladę, białe pieczywo, produkty suche – ciastka, wafle czy herbatniki.

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Powyższe sposoby idealnie sprawdzą się w przypadku zaparć u dzieci. Warto włączyć do diety dziecka suszone śliwki czy daktyle. Daktyle są bardzo słodkie, więc dziecko łatwiej zaakceptuje ich smak. Kaszę gryczaną, jaglaną czy otręby można dodawać do zup. Kaszka jaglana jest dostępna również dla niemowląt. Podobnie jak len. Len może być dodawany również do jogurtu, naleśników czy placków.

domowe sposoby na zaparcia u dzieci


Zamiast herbaty można podawać dziecku kawę zbożową Inkę, która jest źródłem błonnika. Należy unikać wszelkich czopków ze względu na ryzyko przyzwyczajenia się organizmu. Dziecko może zacząć nawykowo wstrzymywać stolec, aż do czasu prowokowania wypróżnienia przez środki farmakologiczne. Warto pamiętać, aby nie przesadzać z produktami zatwardzającymi tj. ryż biały gotowany, gotowana marchewka, banany, jagody, sucharki, herbatniki czy biszkopty.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Osoby starsze również mogą mieć problemy z zaparciami, tak jak w przypadku dzieci, warto je regulować odpowiednią dietą, czyli spożywać produkty z dużą ilością błonnika, unikając produktów zatwardzających. Dobrze sprawdzą się suszone owoce czy gotowane buraki. Konieczne jest spożywanie również dużej ilości płynów, najlepiej na czczo.