Domowa apteczka dla dziecka - jak powinna wyglądać?


domowa apteczka dla dziecka leki

Zwykła domowa apteczka to za mało, gdy w domu są małe dzieci. Poniższa lista pokarze Wam jak powinna wyglądać apteczka dla dziecka oraz pomoże stworzyć takie miejsce na leki, które będzie bezpieczne dla domowników i przydatne w wielu sytuacjach. Znajdziesz tu też przydatne gadżety, jak termometr bezdotykowy. 

Termometry bezdotykowe i tradycyjne - różnica

Każdy już chyba zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, z jakim wiąże się upuszczenie termometru. A przecież mając w domu małe dziecko, wystarczy chwila nieuwagi, by tak się stało. Dlatego rodzice powinni wybierać raczej termometry bezdotykowe. Pozwalają one mierzyć temperaturę jedynie przez przystawienie termometru do głowy.

To w przypadku dzieci bardzo wygodne, o czym wie każdy, kto próbował wiercącemu się maluchowi zmierzyć temperaturę. Przeczytaj podsumowanie: termometr tradycyjny czy bezdotykowy – który wybrać? Jeśli nie możesz znaleźć w sklepach termometru bezdotykowego, nie martw się. Poza niebezpiecznymi modelami z rtęcią istnieją też termometry tradycyjne, ale bezrtęciowe, a także tradycyjne termometry elektroniczne. Może nie tak wygodne jak termometr bezdotykowy, ale przynajmniej pozbawione niebezpieczeństwa.

Co poza termometrem bezdotykowym

W standardowej apteczce znajdziesz wodę utlenioną i gaziki. W apteczce skompletowanej z myślą o dzieciach przydadzą się też kolorowe plastry z postaciami z bajek, które sprawią, że opatrywanie ran będzie dobrą zabawą. Warto mieć też sól fizjologiczną, którą można w bezpieczny sposób przemyć oczy lub nos. Możesz też poszukać w aptekach dodatkowych elementów wyposażenia, jak zimne lub ciepłe okłady żelowe. Dziecku spodobają się kolorowe, w kształcie misia czy sowy.

Może się wydawać, że gdy w domu nie ma syropu przeciwgorączkowego specjalnie dla dziecka, można mu podać zwykłe tabletki dla dorosłych. 

To jednak zły pomysł:

1) Dzieci do czwartego roku życia w ogóle nie powinny przyjmować leków w tabletkach. Mogą się nimi zadławić.

2) W lekach dla dzieci dawki są o wiele mniejsze niż w środkach dla dorosłych. Nie dawaj dziecku syropów, które nie są przeznaczone dla jego grupy wiekowej.

3) Dzieci nie wszystkie substancje przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe mogą przyjmować. Trzymaj się ibuprofenu i paracetamolu.

4) Dzieci nie powinny przyjmować Aspiryny, bo uszkadza ona ich układ nerwowy.
 
domowa apteczka dla dziecka skład

Co jeszcze warto mieć w apteczce?

Wiele ziół ma działanie podobne do leków, a są przy tym tańsze i bardziej bezpieczne, nie powinna ich wiec zabraknąć w domowej apteczce dla dziecka. Dotyczy to oczywiście tylko niektórych ziół, dlatego nie podawaj nic, czego nie poleci lekarz. Wielu rodziców na kolki poleca herbatkę z kopru włoskiego, a lipę – przy przeziębieniach.

Dodatkowo przygotuj też probiotyki, które przydają się po zatruciach i antybiotykoterapii. Odbudowują one florę bakteryjną jelit i pozwalają szybciej wrócić do zdrowia. Jeśli o nie chodzi, to również da się znaleźć sporo takich, które dzieci mogą przyjmować bezpiecznie. Nie eksperymentuj jednak z probiotykami dla dorosłych. Poza tym klasycznym wyborem jest wapno i jodyna. Przed sezonem letnim dokup płyn na komary. Sprawdź: https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/pierwsza-pomoc/apteczki