Jaki wazon do salonu wybrać?


Jedną z najbardziej popularnych dekoracji we wnętrzu jest wazon. Możemy go ustawić zarówno we wnętrzach użytkowych, jak i mieszkalnych. Cenimy go nie tylko za jego funkcję dekoracyjną, ma on również zastosowanie typowo praktyczne. Osobiście nie wyobrażam sobie salonu bez gustownego i eleganckiego wazonu. A Wy?


Po co wazon w salonie?

Wazon wykorzystywany jest do ekspozycji kwiatów ciętych czy innego rodzaju roślin. Dzięki wystarczającej ilości wody możemy dłużej cieszyć się pięknem kompozycji kwiatowych. Można go również wykorzystywać o ekspozycji kwiatów sztucznych. Jest on więc pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników roślinności we wnętrzu. Wazon też sam w sobie może być ozdobą, dlatego, jeśli nie mamy na to ochoty, nie musimy umieszczać w nim kwiatów, a i tak będzie wyglądał pięknie i efektownie, dużo zależy od modelu wazonu, który wybierzemy. Pytanie tylko, jaki wazon do salonu wybrać, aby pasował do wnętrza?

Rodzaje wazonów

W sklepach online znajdziemy przeróżne modele wazonów, od tych tradycyjnych wykonanych ze szkła czy gliny po bardziej wyszukane z plastiku, czy metalu. Szukając wazonu, musimy określić jaki charakter chcemy nadać wnętrzu – nowoczesny, tradycyjny a może pragniemy, aby nasze mieszkanie wyglądało oryginalnie i różniło się od innych nam znanych. Jeśli zależy nam na znalezieniu wazonu o tradycyjnej formie, dobrze zapoznać się z ofertą wazonów kryształowych i ceramicznych. Możemy wybierać wazony o regularnych i bardziej fantazyjnych kształtach, wazony niskie czy bardzo smukłe i wysokie. Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się wazony typu greckiego czy malowane w kwiaty.

jaki wazon do salonu

Nie możemy również wybrać wazonu, pomijając jeden z istotnych faktów – a mianowicie, jakie kwiaty chcemy w nim umieszczać. Pojedyncze róże najlepiej prezentują się w wazonach długich i smukłych. Decydując się na bukiety, wybieramy wazony o pełniejszych kształtach i umiarkowanej wysokości. To jest bez znaczenia, gdy zadecydujemy o tym, że w naszym wazonie nie będziemy umieszczać jednak kwiatów.


wazony nowoczesne

Gdzie ustawić wazon?

Ważne, aby wybierając miejsce ustawienia wazonu kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze musimy zawsze dostosować jego wielkość do posiadanej powierzchni. Gdy miejscem ustawienia wazonu będzie stół, nie możemy wybrać zbyt dużego wazonu, chyba że będzie on tam stał okazjonalnie tj. na większych uroczystościach rodzinnych. Długie, smukłe wazony bardzo często wybierane są jako deklaracja stołów podczas wesela. W innych okolicznościach raczej nie jest wskazane ich wybieranie, chyba że wielkość stołu zdecydowanie na to pozwala. Oczywiście wazon ustawiany na podłodze powinien być wysoki i proporcjonalnie dobrany do wysokości mebli. Zbyt mały wazon zagubi się we wnętrzu i będzie wyglądał niezgrabnie. Warto też pamiętać, że wazony przezroczyste najlepiej prezentują się na tle mebli. Te kolorowe rzucają się w oczy, dlatego trzeba ostrożnie je wybierać. Wazony mogą być ustawiona tak naprawdę wszędzie na stole, ławie, komodzie czy parapecie okna, wszystko zależy od naszej inwencji.

Wybór wazonów jest naprawdę ogromny, mam więc nadzieję, że znajdziecie ten swój wymarzony, który odmieni Wasze wnętrze i nada mu oryginalnego charakteru. Ja mam już swój ulubiony wazon, który umieściłam na półce w salonie. Gdy już na dobre rozpocznie się sezon kwiatowy, pomyślę nad zakupem większego wazonu dla kwiatów ciętych.