7 nawyków szczęśliwego dziecka Sean Covey

7 nawyków szczęśliwego dziecka

Któż z nas nie chce być szczęśliwy, a co dopiero mieć szczęśliwe dzieci. Jestem pewna, że to marzenie każdego z nas. Warto więc czasami sobie w tym pomóc i szukać sposobów jak tego dokonać. Nie zastąpione są w tym celu mądre książki. Czy 7 nawyków szczęśliwego dziecka jest warta uwagi?

Kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z publikacją, pomyślałam, że to kolejny nudny i opasły poradnik, pisany typowo psychologicznym językiem. Byłam pewna, że w tej książce nie znajdę nic, co by mnie zainteresowało. Zaciekawiła mnie jednak okładka i ilustracje. W typowych poradnikach nie znajdziemy ich zbyt wiele, a książka Seana Coveya była nimi przepełniona aż po ostatnią stronę. 
Teraz już wiem, że nie warto oceniać książki po samym tytule. 7 nawyków szczęśliwego dziecka Sean Covey to nie typowy poradnik dla rodziców, w którym autor na siłę próbuję przekazać nam swój model wychowania, jest to zbiór 7 prostych historii, które mają na celu ukazać dobre nawyki, które warto nauczyć dziecko. Każdy rozdział jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu – nawykowi, który warto kształtować już od najmłodszych lat. Bohaterowie przeżywają konkretną sytuację i wyciągają z niej określone wnioski. I tak, chociażby Ala przekona się, że warto określić swój cel działania; Wandzia, jak ważna jest wspólna zabawa z koleżankami i kolegami, a Witek przypomni sobie, dlaczego nie warto porównywać się z innymi. Każda z historii jest bogato ilustrowana, co z pewnością zainteresuje każde dziecko.
Zaletą jest również kącik dla rodziców po każdym rozdziale. To nic innego jak komentarz do historii, z pytaniami i sugestiami, jak należy radzić sobie w danej sytuacji. Bardzo podoba mi się to, że książka skierowana jest zarówno do rodziców, jak i dzieci. Możemy znaleźć z niej wyraźny podział, dzięki temu jest bardziej przystępna. Przekazywane treści są na tyle uniwersalne, że dorośli mogą wynieść z książki dużo cennych informacji i zastosować je w swoim życiu. Umiejętność radzenia sobie z presją grupy może się przydać również i w życiu dorosłym. Podobnie jak mądre planowanie czasu na pracę i odpoczynek.