Bezpieczne łóżko dla dziecka - jakie łóżko dziecięce wybrać


Dobrze dobrane łóżko dla dziecka powinno zapewniać mu komfort od pierwszych dni życia. To bardzo ważne ze względu na jakość snu i bezpieczeństwo małego brzdąca. Jakie łóżko dziecięce wybrać, aby spełniało oczekiwania malucha i służyło mu przez długi czas? O tym w dzisiejszym tekście. 
 

Łóżeczka dla noworodków i niemowląt

Łóżko dziecięce to mebel, który od początku odgrywa bardzo istotną rolę, bo to właśnie w nim bobas spędza najwięcej czasu w pierwszych miesiącach życia. Niemowlę, które do momentu opanowania umiejętności siedzenia musi pozostawać w pozycji leżącej, bardzo dużo czasu przeznacza na sen (około 300 dni w roku). Maluch do prawidłowego rozwoju potrzebuje regularnego wypoczynku, dlatego wybierając pierwsze łóżeczko warto zadbać o to, aby było dobrze dopasowane do potrzeb dziecka.

W przypadku noworodków i niemowląt najlepiej sprawdzają się klasyczne łóżeczka z drewna. Takie łóżka dla dzieci posiadają na ogół bardzo proste konstrukcje i charakterystyczne szczebelki otaczające materac z każdej strony. To świetne rozwiązanie w przypadku maluszków, które w ten sposób mają zapewnioną nie tylko odpowiednią ilość miejsca, ale i swobodny przepływ powietrza. Takie łóżeczka pozwalają dzieciom czuć się bezpiecznie, bo zza barierek (nawet w pozycji leżącej) mogą swobodnie obserwować otaczającą je przestrzeń.

Drewniane łóżeczka dziecięce

To najlepszy wybór, jeśli zależy Wam jednocześnie na pięknym wyglądzie i funkcjonalności. Wśród tego typu modeli najczęściej można spotkać łóżeczka wykonane z litego drewna (np. sosnowego), które są dostępne w różnych stylach, wzorach i kolorach. Drewniane łóżka dla dzieci dzięki zastosowaniu naturalnego surowca są nie tylko bardzo atrakcyjne wizualnie, ale też trwałe i bezpieczne dla malucha. Dziecko, które z wiekiem staje się coraz bardziej ruchliwe i wymagające potrzebuje łóżka, którego konstrukcja jest solidna, stabilna i odporna na uszkodzenia.

Zaletą, która przemawia na korzyść drewnianych modeli są także udogodnienia. Takie łóżeczka dziecięce w wielu przypadkach posiadają praktyczne atrybuty w postaci opuszczanego boku, wysuwanych szuflad czy regulacji wysokości materaca. To bardzo fajne rozwiązania, dzięki którym można łatwo przystosować mebel do aktualnych potrzeb dziecka. Dodatkowe schowki mogą okazać się nieocenione w zakresie przechowywania zabawek, a regulowane szczebelki, podczas karmienia malucha.

Jednoosobowe łóżka dla dzieci od 3 r.ż.

Po okresie niemowlęctwa, czyli mniej więcej około 3 r.ż. przychodzi czas na zmiany. Choć jest to tak naprawdę jedynie wiek umowny, bo wymiana łóżeczka to bardzo indywidualna kwestia, która powinna nastąpić w chwili dogodnej dla samego dziecka. Dopiero moment, w którym maluch nie obawia się samodzielnego spania jest odpowiedni do podjęcia kroków w tym kierunku. Jednoosobowe łóżka dla dzieci różnią się przecież od łóżeczek niemowlęcych nie tylko konstrukcją, ale i wielkością powierzchni spania.

Takie zmiany mogą na początku wywoływać niepokój i dyskomfort u małego dziecka. Jeśli jednak trzylatek jest na nie gotowy, możemy bez większych obaw zdecydować się wymianę łóżka na takie o wymiarach 160x80 cm, 190x80 cm lub 200x90 cm. Pierwsze z nich będzie towarzyszyło dziecku mniej więcej do okresu przedszkolnego/szkolnego. Kolejne dwa, dzięki dużej długości będą rosnąć razem z maluchem i posłużą mu przez długie lata - aż do wieku dorosłego. Miejmy przy tym na uwadze, aby wybrać model odpowiadający ilości dostępnego miejsca w pokoju dziecka. Z pewnością warto sprawdzić łóżka dla dzieci w Sfmeble.pl, gdzie znaleźć można wiele wariantów i rozmiarów łóżek.

Bezpieczne łóżka dziecięce - co warto wiedzieć przed zakupem?

Przede wszystkim należy się tutaj wystrzegać modeli, które posiadają ostre zakończenia i kanty oraz takich, które zostały wykonane ze słabej jakości materiałów. Łóżka dla dzieci powinny być bezpieczne nie tylko w kwestii zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, ale i sposobu wykończenia. Zanim zdecydujecie się na konkretny model, sprawdźcie, czy użyte do malowania łóżka farby i lakiery mają odpowiednie atesty, a także czy zostało wyprodukowane zgodnie z europejskimi normami (PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001), które określają wymagania w stosunku do łóżek dziecięcych.

Pamiętajcie też, że łóżka dla dzieci nie muszą mieć wysoko położonego materaca. Wręcz przeciwnie – im znajduje się on niżej, tym łatwiej dziecku samodzielnie wchodzić do łóżka. Nisko usytuowany materac zmniejsza ryzyko urazów podczas ewentualnego upadku. Przed tymi mogą chronić np. zdejmowane barierki. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo pozwala spać komfortowo nie tylko maluchowi, ale i rodzicom, którzy dzięki temu nie muszą martwić się o bezpieczeństwo dziecka.