Kosmetyki naturalne, wegańskie czy organiczne? Jaka jest różnica? Jakie wybrać?


Pielęgnacja skóry twarzy i ciała, włosów oraz paznokci w zgodzie z naturą staje się coraz bardziej powszechna. Rzadziej sięgamy po kosmetyki, które w składzie posiadają sztuczne substancje, natomiast o wiele częstszym wyborem są produkty wytworzone nie tylko ze składników naturalnych, ale też organicznych lub wegańskich. Różnica między tymi trzema rodzajami kosmetyków jest niewielka, jednak zdania na temat jej znaczenia są podzielone.

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Istotną informacją jest to, że kosmetykiem naturalnym może zostać nazwany produkt, który posiada w swoim składzie zaledwie 1 proc. substancji pochodzenia mineralnego, odzwierzęcego lub roślinnego. Dlatego konieczne jest dokładne czytanie etykiet kupowanych produktów i korzystanie z drogerii, które oferują wyłącznie najwyższą jakość składników. Kupowanie kosmetyków online wydaje się być najrozsądniejszym wyborem, gdyż wciąż niewiele drogerii z kosmetykami wyłącznie naturalnymi, organicznymi i wegańskimi dostępna jest stacjonarnie. W internecie natomiast można trafić tylko na takie sklepy, które zajmują się wyłącznie sprzedażą produktów w 100 proc. naturalnych. Można tam kupić kosmetyki naturalne do twarzy czy pielęgnacji innych części ciała.


Kosmetyki wege i organic to wciąż kosmetyki naturalne

Nie da się wytworzyć kosmetyku organicznego lub wegańskiego, który jednocześnie nie byłby naturalny. Różnicą w przypadku produktów organicznych dla branży beauty jest to, że składniki naturalne w tych kosmetykach pochodzą z upraw organicznych, czyli takich, w których nie stosuje się nawozów sztucznych i pestycydów. Produkt może zostać nazwany organicznym tylko wtedy, gdy aż 95 proc. jego składu pochodzi z upraw ekologicznych.

Natomiast kosmetyki wegańskie idą jeszcze o krok dalej i wytworzone są ze składników naturalnych, które nie są pochodzenia odzwierzęcego. Produkty te bazują na substancjach roślinnych i mineralnych, a ich skład nie zawiera miodu, lanoliny, wosku pszczelego, pyłu pszczelego, mleka i innych składników pochodzących od zwierząt.