Wakacje bez nudy – sposoby na kreatywną podróż z dzieckiem


Jak uniknąć nudy w podróży? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto planuje rodzinny wyjazd. Nic dziwnego, w końcu jakość podróży małego pasażera uzależniona jest od pomysłowości i zaangażowania dorosłych. Warto więc odpowiednio wcześniej zadbać o dostęp do rozrywki, dzięki której wspólny czas upłynie pod znakiem dobrej zabawy.

Z roku na rok, podróżujemy coraz więcej. Polacy chętnie eksplorują świat jak i dotąd nieznane zakątki Polski razem ze swoimi dziećmi. Jak wynika z raportu z badania SW Research „Jak podróżują Polacy?” – aż 70% osób, spędzających wakacje w kraju podróżuje własnym samochodem. W trosce o komfort kierowcy, a tym samym bezpieczeństwo pasażerów warto zadbać o dobrą atmosferę w aucie. Kluczem do jej stworzenia jest troska o pozytywne samopoczucie wszystkich uczestników podróży. Co możemy więc zrobić żeby nawet sam dojazd do miejsca wypoczynku był dla małego dziecka niezapomnianym czasem? 

1. Porozmawiajcie

W zabieganym świecie spędzenie wartościowego czasu z dzieckiem bywa naprawdę trudne. Wspólny czas w podróży to doskonała okazja żeby wykorzystać go na z pozoru tak oczywiste czynności jak… rozmowy. Mając do dyspozycji kilka godzin sam na sam z dziećmi warto wykorzystać ten czas na lepsze poznanie naszego dorastającego małego człowieka, jego przemyśleń i opinii. Stwórzmy bezpieczną przestrzeń, w której nasze dziecko się otworzy i będzie chciało wejść z nami w dialog. Słuchajmy i odpowiadajmy na jego pytania. Rzadko zdarza się okazja spędzenia z dzieckiem tylu chwil sam na sam, nie przegapmy tego.

2. Ucz bawiąc, baw ucząc

Wakacyjne wyjazdy, kojarzą się zazwyczaj z relaksem, zabawą i błogim lenistwem, jednak odpoczynek może być też czasem intensywnego rozwoju dzieci. Nie jest bowiem tajemnicą, że wspólne wycieczki – dostarczając nowych bodźców – pozytywnie wpływają na rozwój systemów mózgowych, zwiększając kreatywność, poprawiając koncentrację oraz podnosząc IQ. Zadbajmy więc o zapewnienie tych bodźców także w aucie. Zabierzmy ze sobą gry edukacyjne dopasowane do wieku naszych dzieci – ich szeroki wybór znajdziemy np. w ofercie księgarni internetowej Livro.pl. Warto zwrócić tu uwagę na propozycje, które zapewniają małym pasażerom stałą interakcję z dorosłymi, a także nieustanną relację ze światem za szybą, którą zapewnia np. gra „Dzieci kontra rodzice”.

3. Nowe zabawki i nowe… technologie

Zajęte dziecko to zrelaksowani rodzice i… spokojny kierowca. Żeby zapewnić bezstresową aurę na pokładzie warto mieć pod ręką zabawki, kolorowanki oraz książeczki, których nasze dziecko jeszcze nie zna. Nigdy nie wyciągajmy też wszystkich atrakcji na raz. Nowości przykują uwagę malucha, dzięki czemu będzie mniej absorbujący podczas długiej trasy. Nie oznacza to jednak, że musimy wieźć ze sobą torby rzeczy – skorzystajmy też z możliwości jakie oferują nam dziś nowe technologie – audiobooki, czy e-booki z bajkami na telefony i tablety to doskonała alternatywa. Warto zadbać o odpowiednie tytuły w wyjątkowych aranżacjach muzycznych i dźwiękowych czytane przez najpopularniejszych aktorów i lektorów, które są dostępne w księgarni internetowej Livro.pl.