Ekologiczne sprzątanie – czego używać?


Z roku na rok obserwuję się stale rosnącą świadomość dotyczącą żywności, kosmetyków czy chemii. Konsumenci sięgają po produkty, które są nie tylko zdrowe, ale również ekologiczne, bardziej przyjazne środowisku. Coraz też więcej kobiet decyduję się na zmianę swoich nawyków dotyczących sprzątania. W wielu przypadkach podyktowane jest to nie tyle względami praktycznymi, a troską o swoje zdrowie i osób najbliższych. Czego więc używać, aby sprzątać zgodnie z naturą? Czy ekologiczne sprzątanie jest możliwe w dzisiejszych czasach.

Ekologiczne sprzątanie domu – dlaczego warto?

Nie ulega wątpliwości, że trzeba starannie dobierać używaną do sprzątania chemię. Dobrze o tym wiedzą rodzice małych dzieci. Chcąc zminimalizować ryzyko alergii, wybieramy produkty, które nie posiadają intensywnego zapachu i w swoim składzie nie zawierają agresywnie działających substancji chemicznych. Ekologiczne sprzątanie pozwala na bardziej świadome podejście do problemu negatywnego wpływu środków czystości na nasz organizm. Jest to o tyle ważne, że coraz więcej osób skarży się na reakcje alergiczne po kontakcie z niektórymi substancjami chemicznymi. Naturalne substytuty detergentów to również duża oszczędność dla domowego budżetu, bowiem wykorzystujemy niedrogie, ogólnodostępne produkty oraz preparaty, które powstały na bazie naturalnych składników.


Produkty, które przydadzą się podczas sprzątania

W wielu sytuacjach, możemy wykorzystać produkty, które są dostępne w każdej kuchni. Mowa tutaj o occie oraz sodzie oczyszczonej. Ocet świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia, tłuszczu czy nieprzyjemnych zapachów. Jedyną wadą jest jednak zapach, który jest na tyle nieprzyjemny, że może zniechęcać do jego wykorzystania. Konieczne jest wietrzenie mieszkania. Soda oczyszczona natomiast skutecznie czyści, usuwa osady z kawy czy herbaty. Trzeba jednak pamiętać, że soda, pomimo iż jest zaliczana do ekologicznych środków, to może również podrażniać skórę.

Innym rozwiązaniem są gotowe produkty ekologiczne tj. Nordic Eco Clean.

Produkty Eco Clean w odróżnieniu pseudo „naturalnych” niecertyfikowanych środków czystości są artykułami stricte naturalnymi. Niestety bardzo wiele produktów pojawiających się w Polsce nosi nazwę naturalnych pomimo faktu, że nie posiadają certyfikatów, a ich składy tylko w bardzo małym procencie zawierają naturalne i organiczne składniki. Eco Clean to 100% naturalne produkty, co zostało poświadczone odpowiednimi, niezależnymi certyfikatami.

Miałam okazję stosować dwa z serii: płyn do mycia szyb i luster oraz płyn do mycia różnych powierzchni. Oba sprawdziły się świetnie i były dobrą alternatywą dla sody czy octu. Na pewno o wiele wygodniejsze w użyciu oraz posiadające przyjemniejszy, bardziej akceptowalny zapach przeze mnie i moich dzieci. Grejpfrutowy płyn do mycia różnych powierzchni w sprayu jest w 100% naturalny i organiczny. Jest na tyle uniwersalny, że nadaje się do mycia wszystkich powierzchni. Posiada naturalny zapach grejpfruta. Skutecznie usuwa zabrudzenia z powierzchni takich jak: szkło, porcelana, marmur, emalia, winyl, plastik, powierzchnie malowane, stal. Zawiera wodę kwiatową i naturalne olejki eteryczne z grejpfruta. Jego składniki są w 100% biodegradowalne oraz naturalne. Podobnie zresztą jak grejpfrutowy płyn do mycia szyb i luster w sprayu.

Ciekawa jestem, jak u was wygląda ekologiczne sprzątanie? Czy używacie ekologicznych środków czystości? Dajcie znać w komentarzach.