Jak pielęgnować latem długie włosy?Promienie słoneczne, kąpiele wodne czy wiatr mogą szybko niszczyć włosy. Tym bardziej latem wymagają one szczególnego traktowania. Odpowiednia pielęgnacji jest obowiązkowa, jeśli chcemy, aby nasze włosy nadal były zdrowe i piękne. Sprawdźcie, na co warto zwracać szczególną uwagę dbając o włosy latem.

Dlaczego trzeba dbać o włosy również latem?

Wiele osób sądzi, że skoro okres siarczystych mrozów mamy już za nami i cieszymy się urlopowymi miesiącami, jesteśmy zwolnieni z letniej pielęgnacji. Nic bardziej mylnego. O włosy trzeba dbać o każdej porze roku. Lato dla włosów to trudny czas. Istnieje wiele czynników, które niszą włosy i prowadzą do ich osłabienia. Pod wpływem nadmiernego słońca łuski włosów otwierają się, co w konsekwencji prowadzi do wnikania promieni ultrafioletowych w głąb włosa. Włosy stają się mniej sprężyste i bardziej łamliwe. Możemy też zaobserwować blaknięcie wybarwienia włosów. Woda z kolei działa na włosach jak soczewka, która skupia promienie UV i to również prowadzi do uszkodzenia włókien włosa.


Jak dbać o włosy latem?

Latem bardzo często korzystamy z kąpieli. To one w połączeniu z promieniami słonecznymi stanowią zagrożenie dla odpowiedniej kondycji włosów. Aby temu zapobiec, warto przestrzegać kilku zasad. Dobrze je stosować codziennie, aby maksymalnie chronić włosy latem.

Noszenie nakrycia głowy

Warto podczas dłuższego przebywania na słońcu osłonić włosy przed jego działaniem. Idealnie sprawdzą się nakrycia głowy. Kapelusz czy chusta sprawią, że włosy tak szybko nie utracą swojej naturalnej wilgoci. Dodatkową ochronią przed płowieniem koloru.

Związywanie włosów

Związując włosy zmniejszamy powierzchnię włosów, która będzie narażona na działanie promieni słonecznych czy wiatru. Włosy nie będą się też tak plątały czy zwyczajnie miały kontakt z potem. Nie musi to być jednak nudny kucyk. W sieci znajdziecie fryzury długich włosów, które zrobicie dysponując nie wielką ilością czasu. Tutaj są ciekawe przykłady.

Mycie włosów

Poleca się mycie włosów po każdym powrocie z plaży czy kąpieli w chlorowanej, zasolonej wodzie. Dzięki temu pozbędziemy się odrobinek piasku czy soli morskiej. Zdecydowanie należy zrezygnować z wychodzenia z domu z mokrymi włosami. Warto je wcześniej wysuszyć. Jeśli decydujemy się na suszenie suszarką, dobrze je wcześniej osuszyć ręcznikiem. Unikamy jednak pocierania i suszenia zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Pozwala to na domknięcie łusek.

Odżywianie

Nie sposób dbać latem o włosy bez użycia odżywek. Pamiętajmy, aby wybierać jednak te, które mają w swoim składzie lipidy czy witaminę E, która zapobiega rozwojowi wolnych rodników. Warto też stosować maseczki, które działają dogłębnie, intensywnie nawilżając i odbudowując włosy. Dla włosów puszących się czy zniszczonych poleca się zabieg olejowania.

Zabiegi fryzjerskie

Profesjonalne zabiegi fryzjerskie to jeden ze skutecznych sposób ochrony i wzmacnianie włosów latem. Przeprowadzane są za pomocą preparatów, które dostosowywane są do konkretnego typu włosów. Możemy skorzystać z szybkiej regeneracji włosów czy zwyczajnego strzyżenia, aby nadać naszym włosom ponownego blasku i zdrowia.