Droga na góręIdealne książki dla dzieci, to takie, które nie tylko posiadają kolorowe i przyciągające wzrok ilustracje, ale również zawierają wartościowe treści, które uczą.

Droga na górę autorstwa Marianne Dubuc to wzruszające i piękne opowiadanie dla dzieci powyżej 3 roku życia. Polskie tłumaczenie przygotowała Justyna Bednarek dla Wydawnictwa Wytwórnia. Główna bohaterka to Pani Borsukowa bardzo stara, ale jednocześnie bardzo mądra i życzliwa postać. Mieszka u stóp niewysokiej góry. Ma swój coniedzielny rytuał w postaci wyruszania na szczyt wzniesienia. Pewnej niedzieli spotyka małego kotka, Lulka. 


Lulek nie należy do odważnych zwierząt, ale w końcu postanawia dołączyć do naszej bohaterki. Trochę się boi będzie to jego pierwsza wyprawa na górę. Pani Borsukowa w drodze na szczyt udziela kotu kilku złotych rad. Podróż staje się dla niego prawdziwą lekcją przyrody. Kot uczy się też wielu umiejętności, które mogą przydać się w codziennym życiu. Przypadkowe spotkanie przeradza się z prawdziwą zażyłość. Lulek i Pani Borsukowa co niedzielę wędrują razem. Pani Borsukowa z każdym tygodniem staje się coraz bardziej słabsza, aż w końcu rezygnuje z wspólnych wędrówek. Lulek pewnego dnia spotyka małego króliczka. Nie trudno się domyśleć, że historia zatacza krąg i od tej pory to Lulek będzie przewodnikiem dla nowego przyjaciela, tak jak nim była dla niego kiedyś Pani Borsukowa. Droga na górę to wyjątkowo ciekawie ilustrowane opowiadanie. Ujmuje malowniczością scenerii. Tekst stanowi krótki opis danej ilustracji. Czytanie nie jest monotonne. „Droga na górę” posiada bardzo wartościowe i mądre przesłanie. Opowiada o przemijaniu, czerpaniu wiedzy z doświadczeń osób starszych. Uczy życia, szacunku i pokory do przemijania. Pokazuje, że nawet jeśli ukochana osoba nie jest już z nami fizycznie to nadal jest w naszych sercach i wspomnieniach.