Jak odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia?


Przyjście na świat nowego członka rodziny to nie tylko duża odpowiedzialność, ale także nowe wyzwania. Jednym z nich jest nocne karmienie niemowlaka, które może być dla opiekunów bardzo męczące. Częste pobudki i płacz głodnego maluszka nie jest niczym przyjemnym dla świeżo upieczonego rodzica. Zwłaszcza po ciężkim dniu w pracy. Na szczęście nocne karmienie jest okresem przejściowym i po niedługim czasie niemowlę będzie przesypiać bez płaczu całą noc. Podczas gdy większość dzieci naturalnie przechodzi do normalnej rutyny spania w nocy, niektóre maluszki mogą mieć problem z odzwyczajeniem się od nocnego karmienia. Jak sobie poradzić z niemowlakiem, który mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku budzi się z pustym brzuszkiem w środku nocy?


Zdrowy sen niemowlaka

Według pediatrów, przeciętny niemowlak potrafi przespać spokojnie całą noc już między 4 a 6 miesiącem życia. W tym wieku maleństwa spożywają wystarczającą ilość kalorii, które pozwalają im przespać aż 6 godzin.

To dobrze wróży zarówno rodzicom, jak i dziecku. Oboje mogą cieszyć się bardzo potrzebnym snem REM i mieć pełnio energii po obudzeniu. Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc nie jest niczym niezwykłym, że niektóre maluszki nie trzymają się sztywno reguł. Tak jak młodsze dzieci mogą przejść dłuższe odcinki bez zatrzymywania się, tak i starsze dzieci mogą wymagać częstszych posiłków w nocy.

Znajomość zachowań twojego maleństwa jest kluczem do udanego odzwyczajenia malucha do nocnego karmienia. Wspaniałą rzeczą w przypadku dzieci jest to, że mają swój własny sposób komunikowania się z rodzicami. Opiekunowie muszą tylko dokładnie słuchać i obserwować swoją pociechę.

Oznaki świadczące o przyzwyczajaniu się dziecka do nocnej rutyny spania 

1. Nieregularne pobudki - dzieci, które wykazują oznaki budzenia się o różnych godzinach w nocy łatwiej odzwyczajają się od karmienia. Takie zachowanie wskazuje, że maluchy nie są naprawdę głodne, a przyczyną pobudki mogła być, np. mokra pieluszka lub niewygodna pozycja spania. 

2. Mniejszy apetyt w ciągu dnia – kiedy niemowlęta jedzą mniej w ciągu dnia, ale nadal budzą się do nocnego karmienia, to znak, że przyszedł czas, aby odzwyczaić maluszka od podawania pokarmu w ciągu nocy. 

3. Zmiana diety – wiele niemowląt na tyle starszych, aby mogły samodzielnie jeść stałe posiłki zaprzestają nocnego budzenia. Dodatkowe kalorie sprawiają, że brzuszek maleństwa jest pełen przez długi czas, więc nie ma potrzeby domagać się częstego podawania pokarmu.

  Odzwyczajenie nie musi być trudne!

  Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą rodzicom szybko i bezboleśnie poradzić sobie z nocnymi pobudkami czy wstawaniem. 

  1. Butelka antykolkowa – specjalna butelka antykolkowa to przyjaciel każdego rodzica. Maluszek, który nie jest narażony na nocne kolki, ma większe szansę na spokojne przespanie całej nocy. Nie każda butelka antykolkowa jest taka sama. Niektóre mogą posiadać zbyt mała liczbę otworów wentylacyjnych, przez które powietrze powinno wydostawać się z wnętrza butelki. Im większa ilość, tym lepiej dla Twojego maluszka. Butelka antykolkowa marki Yoomi zapewnia maksymalną ochronę przed kolką, dzięki aż 6 otworom wentylacyjnym. W połączeniu z podgrzewaczem pozwala podać dziecku idealnie ciepły pokarm – bez ryzyka poparzeń, przegrzań czy długiego przygotowywania. Nocne karmienie staje się łatwiejsze i wygodniejsze dla rodzica. 

  2. Wspólne pory posiłków – wpajanie dziecku stałych godzin posiłków z domownikami, zwłaszcza wieczornych, to dobra metoda, która pozwala na szybsze przyzwyczajenie malucha do stałej rutyny dnia. 

  3. Karmienie przez innego członka rodziny – wiele maluszków wypracowuje sobie nawyk wołania o jedzenie, zawsze wtedy, gdy zobaczą mamę. Taka sytuacja jest częsta zwłaszcza w przypadku mam karmiących piersią. Jeśli chcemy odzwyczaić niemowlę od nocnego karmienia, dobrym sposobem jest w tym wypadku zmiana osoby, która karmi dziecko. Zamiast mamy, warto, aby płaczącym dzieckiem zajął się partner. 

  4. Stopniowe skracanie długości posiłków – ważną rzeczą podczas nocnego karmienia jest stopniowe skracanie samej czynności. Nie chodzi tu o ograniczanie dziecku pokarmu, czy pozostawienie go nienajedzonym. Wystarczy karmić maleństwo o kilka minut mniej niż ostatnim razem aż do momentu, gdy samo przyzwyczai się do mniejszej ilości mleka. Oczywiście nie wszystkie maluszki będą tak samo reagować na krótsze cykle jedzenia. Jednak jest to metoda, która warto spróbować, jeśli chcemy zaprzestać nocnego karmienia. 

  5. Skupienie całej uwagi dziecka na jedzeniu – zdarza się, że niemowlaki są bardziej zainteresowane nowymi rzeczami, otoczeniem czy osobami niż samym jedzeniem. Dobrym sposobem jest skupienie uwagi maluszka na samej czynności. Ograniczenie dodatkowych bodźców czy kolorów, które mogą sprawić, że dziecko będzie nienajedzone.