Rozmiar 0 - 3 miesięcy


Końcowe tygodnie ciąży to ostatni moment, aby skompletować dziecięce ubranka. Dla noworodka idealny będzie rozmiar 0 – 3 miesięcy, w Europie tak właśnie oznaczany jest rozmiar. W Polsce ubranka dziecięce oznaczane są jednak przez podanie centymetrów wzrostu a nie podanie miesięcy. Jakie więc ubranka będą pokrywały się z rozmiarem 0 – 3 miesięcy?

Zakup ubranek dla dziecka nie jest kwestią tak oczywistą, zwłaszcza, gdy nie kupowaliśmy ich nigdy przedtem. W rozmiarach dziecięcych można naprawdę się zakupić, a przecież żadna z nas nie chce kupić ubranka, które będzie zbyt małe. Zakup dużego rozmiaru też nie jest trafnym posunięciem, gdyż zwyczajnie minie sporo czasu, aż dziecko będzie mogło skorzystać z ubranka. To nie prawdą, że małe dzieci szybko rosną. Owszem, z kupionych śpioszków czy pajacyków przyjdzie nam korzystać przez 2 czy 3 miesiące, ale podczas tych miesięcy będziemy je prali po setki razy. Ulane mleko, wpadka przy karmieniu, przemoczenie pampersa czy lejąca kupka – to tylko niektóre sytuacje, które będą wymagać zmiany ubranka. Warto więc właściwie wybrać rozmiar, bo to wpływa na wygodę użytkowania ubranka. Pomocna jest nam przy tym tabela dziecięcych ubranek. 


Rozmiar 0-3 miesięcy

Jeśli chcemy kupić ubranka na dziecko, które dopiero co się urodziło będziemy musieli wybrać te w rozmiarze 56, 62 cm. To właśnie rozmiar 56 cm oraz 62 cm jest używamy w pierwszych trzech miesiącach życia. Średniej wielkości dzieci rodzą się z długością 56 cm i taki rozmiar wybieramy na początek. Chyba, że wiemy, że będziemy miały dużo większego noworodka.

Każdy jednak producent ubranek dziecięcych inaczej ustala sobie pozostałe parametry tj. szerokość w klatce piersiowej oraz szerokość w pasie. Dla rozmiaru 56 cm u jednego producenta szerokość pod paszkami będzie wynosiła 40 cm, a w pasie 42 cm, a u drugiego 37 cm oraz 38 cm. Najłatwiej podczas zakupu kierować się dołączoną do danego przedmiotu tabelą rozmiaru. 


Tabela rozmiaru dziecięcych ubranek

W praktyce dopasowanie rozmiaru ubranka do wieku dziecka wygląda tak:

wcześniak 46-50-52 cm
0-3miesiące - 56-62 cm
3-6 miesięcy 62-68 cm
6-9 miesięcy 68-74 cm
9-12 miesięcy 74-80 cm
12-18 miesięcy 80-86 cm
18-24 miesięcy 86-92 cm
24-36 miesięcy 92-98


Mam nadzieję, że już teraz be dzieci wiedzieli wszystko o rozmiarach dziecięcych ubranek, i tak jak rozmiar 0-3 miesięcy nie będzie miał przed wami tajemnic, tak bez problemu będziecie umiały dopasować pozostałe rozmiary do wieku dziecka zarówno te 3 - 6 miesięcy, jak 12 – 18 miesięcy.