Zabawy z 3 latkiem w domuZabawy z 3 latkiem w domu to moje propozycje na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem. Będzie fajnie, zabawnie i z ogólnodostępnych w każdym domu materiałów. 

Trzyletnie dziecko jest jeszcze na takim etapie, że albo nie chodzi do przedszkola z racji swojego wieku, albo w tym przedszkolu spędza bardzo mało czasu. Wirusy w pierwszych latach uczęszczania do przedszkola to prawdziwa zmora nie jednego rodzica. Dziecko zostaje więc w domu. Szybko się nudzi swoimi zabawkami, a że posiada bardzo dużo pokładów energii, trzeba je jakość spożytkować. 

Długo szukałam zabaw z 3 – latkiem, w które można bawić się domu. Niektóre propozycje z sieci choć fajne, wymagały ode mnie kilku godzin przygotowań i gromadzenia całej masy materiałów (pianek, barwników, gumek, koralików, tablic korkowych, balonów, klejów, pomponików), które ja zwyczajnie nie miałam. Zresztą zakup te wszystkiego wiązał się by z określonymi kosztami. Postanowiłam, że wykorzystam tylko te przedmioty, które mam pod ręką i po które mogę w każdej chwili sięgnąć.


Kolejny warunek to moje zaangażowanie po zabawie. Nie może być tak, że bawimy się 20 minut z dzieckiem, a ja to musze wszystko sprzątać półgodziny lub dłużej szorując pomalowane blaty, podłogę czy ściany. Zakładam, że zabawa ma sprawiać przyjemność zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej. 

Zabawy dla 3 latka w domu

- zgadnij, co to jest – siadacie w pokoju dziecka na dywanie, ty opisujesz jakiś przedmiot: To jest duże, czerwone… itp. dziecko rozgląda się wokół i odgaduje, o jaką rzecz chodzi.

- kręgle – ustaw kilka plastykowych butelek w końcu pokoju. Usuń wszystkie przeszkody i pokarz dziecku, jak ma toczyć piłkę, aby przewrócić plastikowe butelki.

- wydzieranka: potrzebna – kartka papieru, gazeta, klej. Nie masz kleju zrób domowy klej z mąki. Na kartce rysujesz wedle uznania chmury, drzewo czy dużego misia. Prosisz aby dziecko wydzierało kawałki gazety i je przyklejało. Możesz też sama wydrzeć kawałki, jeśli wiesz, że dziecko będzie miało z tym trudność.

- bajka o latających zwierzętach – wymyślasz bajkę, w której bohaterowie latają. Mogą być to zwierzęta, przedmioty czy latające pojazdy. Za każdym razem, gdy dziecko usłyszy, że w opowiadaniu pojawia się samolot czy ptak, będzie musiało spróbować go naśladować. Niech rozłoży rączki jak samolot lub macha rączkami jak ptaszek, wydając przy tym odpowiednie dźwięki.

- szukanie przedmiotów – umawiacie się, że w pokoju schowasz jakiś przedmiot np. misia. Dziecko będzie musiało go szukać, a tym możesz mu podpowiadać - ciepło – zimno itp. 

- koszykówka – potrzebujesz – pudełko tekturowe + piłkę lub piłki. Możesz też rzucać małym, pluszowym misiem. Najpierw poćwiczcie z małej odległości potem większej. Jedną lub obiema rękami.


- zabawa kolorami -  pokazujesz dziecku jakiś kolor i wspólnie szukacie przedmiotów właśnie w tym kolorze. Do zabawy można użyć plasteliny czy klocków.


- lustro – siedzicie naprzeciw ciebie, Ty wykonujesz jakieś ruchy - podnosisz rękę, nogę, wstajesz, siadasz itp., a maluszek musi Ciebie naśladować. 

- przebieranki – 3 latki już potrafią się samodzielnie ubierać, warto to wykorzystać do wspólnej zabawy. Znajdź ubrania, które są za duże (rękawiczki, kapelusze, czapki, szaliki), w które może przebrać się maluszek.

- malowanie palcami – potrzebujesz: kartkę papieru, farby, rozłóż gazety na stole, aby się nie zabrudził. Dziecko będzie ćwiczyć paluszki. 

- pudełko tekturowe – duże pudełko tekturowe może okazać się świetną zabawką. Może służyć za garaż, domek dla lalek i nawet łóżko. Możecie je wspólnie pomalować czy ozdobić. 

- odrysowywanie przedmiotów – dajemy dziecku przedmioty codziennego użytku, które powinien odrysować, może być to łopatka do patelni, kubek plastikowy, foremka do ciastek itp.

To tylko niektóre propozycje zabaw z 3 latkiem w domu, jest ich o wiele, wiele więcej. Uwierzcie mi, że aby bawić się z dzieckiem nie musimy od razy robić skoku na papierniczy i kupować całej masy artykułów papierniczych. Wiele jest zabaw, do których tak naprawdę nie trzeba się przygotowywać, a dają całą masę frajdy i radości. I oczywiście mama ma przy tym mało sprzątania.