Prawdziwy przyjaciel - recenzja


Każdy z nas z pewnością słyszał o piramidzie potrzeb człowieka. Abraham Maslow – amerykański psycholog twierdził, że potrzeby ludzkie uporządkowane są według ściśle określonej hierarchii. Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba przynależności, czyli obecności w naszym życiu innych osób.
 
psycholog online

Potrzeba przyjaźni jest więc zaliczana do hierarchii. To ona pozwala na prawidłowy rozwój empatii oraz wytwarza zdolności do poświęcania się innym. Jak dowodzą badania, najwięcej trwałych przyjaźni nawiązuje się w okresie dzieciństwa. Warto więc już od najmłodszych lat pokazywać dziecku prawidłowe wzorce przyjacielskich więzi.

Książka „Prawdziwy przyjaciel” Justyny Wacławik wydawnictwa Vocatio jest świetną pomocą do pracy z dzieckiem. Jest częścią całej serii książeczek o nazwie – „Budowanie Charakterów”, która dotyka bardzo istotnych sfer w życiu człowieka. „Prawdziwy przyjaciel” to nie tylko piękna i wzruszająca treść, bogate ilustracje, ale również poradnik z pytaniami, które pomogą zrozumieć dane zagadnienie.

Głównym bohaterem opowiadania „Prawdziwy przyjaciel” jest Zając. Zając jest dobrze znany wszystkim mieszkańcom lasu ze względu na swoją uczynność i gotowość do działania. Wielokrotnie miał okazję pomagać swoim sąsiadom w pełnieniu ich obowiązków, gdy Ci nie radzili sobie z ich wykonywaniem. Bardzo często też słyszał zapewnienia, że kiedy będzie czegoś potrzebował, może liczyć na ich pomoc. Wreszcie przychodzi taki dzień, kiedy to nasz bohater będzie prosił swoich przyjaciół o przysługę. Czy znajdzie się ktoś, kto mimo swojej pracy zechce pomóc zajączkowi?

Publikacja jest niezwykle wartościowa. Młodsze dzieci mogą być zafascynowane samą historią i ilustracjami, które są przepiękne. Starszym lektura nie wątpliwie da do myślenia. Na końcu książki znajduje się krótki przewodnik, poradnik dla rodziców autorstwa Gary Chapman oraz propozycje pytań, które można zadawać dzieciom na temat przeczytanego opowiadania. Mamy też podane wersety biblijne odnoszące się do treści, co może być także pomocą duchową dla osoby dorosłej.Treści zawarte w książce są bardzo uniwersalne. Na każdym etapie naszego życia przyjdzie się nam zmierzyć z fałszywymi przyjaźniami, ludźmi, którzy będą wykorzystać naszą dobroć. Czy można więc ochronić dzieci przed toksycznymi relacjami? Tutaj ogromna rola spoczywa na rodzicach. To oni powinni pomóc swoim pociechom w odróżnianiu zdrowych przyjaźni, od tych egoistycznych i pozornych.

Książka może być świetnym prezentem na różne okazje. Jest solidnie wydana, posiada twardą oprawę. Na pierwszej stronie mamy miejsce na wpisanie dedykacji. Serdecznie polecam!