Ważne zadanie – recenzja


Praca jest nieodzowną częścią życia każdego człowieka. Bez niej niemożliwe jest funkcjonowanie i życie w zmaterializowanym społeczeństwie. Nie jest więc bez znaczenia, jaki stosunek do niej mamy. Możemy nie lubić wykonywać danych czynności, ale zawsze powinniśmy kierować się określonymi zasadami. Ważna jest etyka pracy. I o tej etyce przeczytamy w kolejnej już książce Wydawnictwa „Vocatio” z serii ,,Budowanie Charakterów”.
 
Samo pojęcia ,,etyka” ma dość poważny wydźwięk i można by pomyśleć, że nie warto nim zamęczać dzieci. Okazuje się jednak, że treści w książce są tak uniwersalne, że będą miały zastosowanie zarówno w życiu osoby dorosłej, jak i dziecka. Dziecka trzeba uczyć szacunku do pracy już od najmłodszych lat.

Bohaterami opowiadania „Ważne zadanie” autorstwa Justyny Wacławik są zwierzęta. Mamy mądrego Lwa, który jest królem zwierząt; radosne wiewiórki, pracowite pszczoły czy wreszcie przebiegłego lisa. Wszystkie zwierzątka żyją w określonej społeczności i są w jakiś sposób zależne od siebie. Pewnego dnia Lew zwołuje zgromadzenie, aby przydzielić swoim poddanym określone zadania. Czy każde jednak zwierzę wykona solidnie, to co mu powierzono? Jakie konsekwencje spotkają nieposłuszne zwierzęta? Przekonamy się czytając książkę.
Publikacja jest niezwykle pouczająca, z pewnością zaciekawi dzieci barwnym opowiadaniem, jak i pięknymi ilustracjami. Moje dzieci z zaciekawieniem chłonęły każdą stronę. Na końcu znajduje się krótki przewodnik dla rodziców, autorstwa Josh McDowell, który pomoże w lepszym przekazaniu dzieciom przedstawionych treści. Mamy też pytania do rozmowy z dziećmi. Odpowiedzi mają też walory religijne. Cytaty z Pisma Świętego ukazują jakimi wartościami w życiu należy się kierować.


„Ważne zadanie” Justyny Wacławik to książka piękna, mądra, jakich mało na rynku wydawniczym. Żałuję, że nie natrafiłam na ją wcześniej, bo naprawdę jest wartościową publikacją. Serdecznie polecam!