Jak założyć akwarium krok po kroku?


Bardzo wiele osób decyduje się za zakup rybek. Droga jednak od rybki do efektownego akwarium bywa bardzo długa. Wbrew pozorom, aby cieszyć się zbiornikiem, który będzie cieszyć oko trzeba sporo się napracować. Konieczne jest stworzenie planu działania i spełnienie określonych warunków. Podpowiadamy, jak założyć akwarium krok po kroku.

Akwarium to często wynik prośby dziecka o posiadanie własnego zwierzątka. Rybki wydają się być odpowiednim prezentem w sytuacji, gdy cierpi się na alergię na sierść, która z góry dyskwalifikuje posiadania kota, psa, chomika czy innego zwierzątka. Rybki zamknięte w pojemniku można obserwować godzinami bez obawy o jakiekolwiek skutki alergiczne. 


Wybór zbiornika akwarium

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z rybkami nie ma pojęcia o prawidłowym urządzaniu akwarium, zaczynają od zakupu rybek. Jest to sporym problemem zwłaszcza, gdy myślimy o akwarium z prawdziwego zdarzenia. Akwarium przed wpuszczeniem rybek należy wcześniej przygotować. Zbyt wczesne wpuszczenie rybek może doprowadzić do ich śmierci. Nowy zbiornik musi mieć ustabilizowaną florę bakteryjną wody. Od momentu wlania wody i uruchomienia potrzebnych sprzętów musimy odczekać kilka dni, niektórzy twierdzą, że nawet około miesiąca. Jest to warunek konieczny zwłaszcza, gdy myślimy o akwarium morskim, gdzie możemy hodować nie tylko ryby ale również różne gatunki raków, koralowców, gąbek, czy rozgwiazd.

Zakładanie zbiornika zaczynamy więc o wyboru akwarium. Najlepiej jest wybrać takie, które zostało wykonane z wysokiej jakości szkła. Nie bez znaczenia jest również kształtu i oraz wielkości akwarium. Okrągłe niestety nie dają zbyt dużych możliwość hodowli i są cięższe do czyszczenia. Wiele osób decyduje się więc na zakup akwarium, w kształcie prostokąta. Polecana optymalna wysokość akwarium to 50 - 55 cm. Można wówczas być pewnym, że zapewnimy roślin i rybkom odpowiednie warunki pod względem światła. Jeżeli chodzi o długość to najbardziej efektowniej wyglądają te powyżej 1 metra lub większe.


Oświetlenie akwarium

Dobre oświetlenie jest niezbędne w przypadku produkcji energii w procesie fotosyntezy roślin, wpływa również na rozwój roślinności oraz samą żywotność rybek. Naturalne światło w wielu przypadkach jest niewystarczające, dlatego należy wyposażyć zbiornik w specjalistyczne żarniki oraz świetlówki. Oświetlenie musi imitować promienie słoneczne. Nie należy jednak przesadzić z siłą światła. Zbyt duża ilość przyśpieszy proces fotosyntezy i rośliny zaczną potrzebować coraz więcej składników odżywczych. 
W aquael.pl znajdziemy gotowe zestawy akwariowe zawierające automatyczną grzałkę oraz filtry wewnętrzne. Jest to spore ułatwienie podczas zakładania akwarium, zarówno w przypadku początkujących jak i bardziej zaawansowanych akwarystów. 

System filtracji

Filtracja jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania akwarium. Napowietrza wodę, i zatrzymuje zanieczyszczenia, co z efekcie sprawia, że woda w zbiorniku znacznie dłużej pozostaje czysta. Wyróżnia się kilka rodzajów systemów filtrowania wody. Materiałami filtracyjnymi mogą być gąbki, włóknina, węgiel aktywowany czy pierścienie ceramiczne. Filtracja mechaniczna pozwala na usuwanie fizycznych zanieczyszczeń. Filtracja biologiczna poprawia jakość wody, a filtracja chemiczna utrzymuje odpowiednie parametry chemiczne na właściwym poziomie.

Temperatura w akwarium

Utrzymanie prawidłowej temperatury w zbiorniku jest niezwykle istotne, zwłaszcza że wiele gatunków ryb może przeżyć tylko gdy zapewnimy je warunki zbliżone do tych z naturalnego środowiska. Do ogrzewania wody potrzebujemy grzałki wyposażonej w termostat. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24-26 stopni Celsjusza.

Aranżacja akwarium

Najwięcej satysfakcji dostarcza samodzielna aranżacja akwarium. W tym celu możemy wykorzystać skały czy kamienie. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju wapienie czy dolomity, korzenie i oczywiście roślinki. Poza walorami estetycznymi dodatkowe elementy stanowią idealną przestrzeń do rozwoju różnych organizmów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem w sklepie akwarystycznym.