Listwy przypodłogowe - jakie wybrać?


Listwy podłogowe pozwalają na wykończenie podłogi, stając się naturalnym łącznikiem między ścianą i podłogą. Pełnią różne funkcje, nie tylko te estetyczne, pozwalają, chociażby ukryć elementy instalacji eklektycznej czy zabezpieczyć ścianę przed możliwymi uszkodzeniami podczas sprzątania. Nic więc w tym dziwnego, że listwy podłogowe idealnie sprawdzają się w małych mieszkaniach, domach czy obszernych apartamentach.

Wybór listwy przypodłogowej

Dobranie listew przypodłogowych do rodzaju podłogi nie jest łatwym zadaniem. Należy rozważyć wiele czynników. Listwy muszą współgrać z danym wnętrzem i być jego dopełnieniem. Warto więc poznać podstawowe zasady, którymi należy się kierować, dokonując wyboru odpowiednich listw przypodłogowych.


Rodzaje listew

Listwa w kolorze podłogi

Wiele osób decyduje się na zakup listwy w kolorze identycznym bądź zbliżonym do barwy podłogi. Dopasowanie listwy w przypadku popularnych gatunków drewna, takich jak dąb, buk czy jesion, jest dość proste. Wystarczy, że listwy i drewniany parkiet pomalujemy na ten sam kolor lakieru. W przypadku paneli podłogowych bez trudu znajdziemy listwy dopasowane kolorystycznie. Bogaty wybór listew podłogowych znajdziemy w sklepie listwaprzypodlogowa.pl.


Listwy w kolorze podłogi jest rozwiązaniem dość bezpiecznym. Nie wprowadzamy do wnętrza dodatkowego koloru, który może zakłócić harmonię. Listwa dopasowana do podłogi nie tylko nie rzuca się w oczy, ale również sprawia, że podłoga wizualnie staje się większa. Co więcej, im tam listwa jest wyższa, tym te złudzenie jest większe. Wysokie listwy polecane są tylko przy jasnych podłogach. Ciemna podłoga i wysokie listwy mogą przytłoczyć wnętrze, zwłaszcza że wizualnie obniża się wysokość ściany.

Listwa dopasowana do stolarki

Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem jest zakup listwy psującej do stolarki wewnętrznej. Listwy dopasowujemy do obramowania drzwi. Dzięki temu uzyskamy harmonijne wykończenie, które będzie zarazem estetyczne, jak i konsekwentne.


Listwa dopasowana do ścian

Niektórzy wykańczając swoje wnętrze, decydują się na montaż listwy w kolorze ściany. Najczęściej dana listwa malowana jest na ten sam kolor. Dla wzmocnienia efektu niektórzy decydują się na umieszczenie podobnej listwy na górze, między ścianą i sufitem. To rozwiązanie sprawdzi się przy jasnych kolorach ścian. Przy ciemnych barwach potrzebne jest duże wyczucie, aby nie zeszpecić pomieszczenia.


Listwa kontrastująca z innymi elementami

Innym rozwiązaniem jest montaż listw, które nie są dopasowane do żadnego z elementów obecnych w pomieszczeniu. Te dość ryzykowne posunięcie, pozwala osiągnąć bardzo fajny efekt, podarunkiem, że nie zostaną zakłócone proporcje pomieszczenia. Listwa kontrastująca pełni funkcję dekoracyjną, wpływając na atrakcyjności wnętrza.

Listwy mogą różnić się między sobą jeszcze innymi właściwościami: materiałem, z jakiego są wykonane, wysokością, szerokością, kształtem, kolorem, wzorem, długością czy ceną. Na rynku dostępne są listwy drewniane, PCV, MDF, plastikowe czy poliuretanowe. Każda z tych listew ma swoje zastosowanie w odpowiednim wnętrzu. To, jaką listwę wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Na pewno przed zakupem należy dokonać analizy wad i zalet danego rozwiązania.