Fotelik samochodowy 4-12 lat - jak wybrać najlepszy?


Bezpieczne foteliki dla dzieci w wieku 4-12 lat to te, które pozytywnie przeszły testy zderzeniowe. To także te, które posiadają prowadnice do pasów, regulowane zagłówki i systemy ochrony bocznej. Warto o tym mówić, kiedy w każdym supermarkecie można znaleźć foteliki samochodowe do 36 kg, które nie spełniają żadnych norm. Niestety, ze względu na niską cenę, wciąż są często wybierane przez rodziców. Co tymczasem powinno być dla nich najważniejsze?

Foteliki dla dzieci 15-36 kg - przede wszystkim bezpieczeństwo

O ile najczęściej jest tak, że fotelik dla niemowlaka wybierany jest bardzo skrupulatnie, kupno kolejnego traktowane jest po macoszemu. Czterolatek tymczasem wciąż ma bardzo delikatne ciało i jest zdecydowanie za mały, by jeździć zapięty jedynie pasami. Te bowiem zaprojektowane są dla osób o wzroście powyżej 150 cm. Foteliki samochodowe do 36 kg to obowiązek, który nakłada na Polaków obowiązujące w naszym kraju prawo. Kluczem do ich właściwego wyboru nie jest jednak brak mandatu w trakcie kontroli drogowej, a ochrona życia dziecka w czasie wypadku samochodowego. Ten natomiast może wydarzyć się zawsze i nie ma najmniejszego znaczenia liczba pokonywanych w ciągu roku kilometrów.

foteliki samochodowe do 36 kg


Jaki powinien być fotelik samochodowy 4-12 lat, by twoje dziecko było w nim naprawdę bezpieczne? 

- Upewnij się, czy przeglądane przez ciebie foteliki samochodowe do 36 kg przeszły pozytywnie testy zderzeniowe. To międzynarodowe normy, dzięki którym zyskujesz spokój podczas podróży.
- Zwróć uwagę na ochronę boczną. Podstawą jest wbudowana ochrona boczna, ale najnowsze foteliki z i-Size mają także elastyczną konstrukcję i dodatkową ochronę boczną, która pochłania do 20% więcej sił zderzenia.
- Istotne stają się również prowadnice pasów. Te, które masz w swoim samochodzie, nie będą właściwie przebiegały przez ciało dziecka, przez co w czasie kolizji dozna ono poważnych uszkodzeń jamy brzusznej.
- Najnowsze foteliki z i-Size wyróżniają się brakiem podłokietników i specjalnymi prowadnicami krokowymi, dzięki czemu dziecko nie nurkuje pod pasem w czasie zderzenia. 

Komfort w podróży ma znaczenie

Foteliki samochodowe do 36 kg muszą zapewniać dziecku wygodę. Bez znaczenia jest to, czy jedziecie do babci, która mieszka dwie ulice dalej, czy na zagraniczne wakacje - każdy chce podróżować komfortowo. Co jest najważniejsze, gdy wybierasz fotelik samochodowy dla starszaka?

Weź przede wszystkim pod uwagę to, że zarówno dla bezpieczeństwa, jak i wygody, fotelik samochodowy 4-12 lat powinien być idealnie dopasowany. To okres, gdy twoje dziecko urośnie nawet 50 cm - konieczna jest więc regulacja. Najnowsze foteliki z i-Size posiadają pokrętła umieszczone na zewnątrz, co pozwala jeszcze lepiej dopasować je do malucha, gdy ten już w nich siedzi. To absolutny hit, na który warto zwrócić uwagę.

Pamiętaj także, że kilkuletnie dziecko w podróży bardzo często zasypia. Zadbaj o to, by wybrany przez ciebie fotelik samochodowy 4-12 miał możliwość odchylenia oparcia, co zapewni maluchowi komfortową pozycję podczas snu w przypadku dalekiej podróży. Istotny będzie także zagłówek - nie tylko wygodny, ale przede wszystkim regulowany i chroniący to, co najczulsze, czyli główkę. Idealnym rozwiązaniem są zagłówki w kształcie litery V, które jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo i pozwalają na podziwianie mijanych krajobrazów. 

Bezpieczne podróże z trójką dzieci? Już możliwe!

Bezpieczne foteliki dla dzieci to także te, z których nigdy nie musisz rezygnować. Jeśli masz troje dzieci, pewnie nieobcy jest ci wyjątek w prawie, pozwalający na przewożenie bez fotelika tego, które ukończyło 3 lata. A gdyby tak… móc zadbać o ochronę każdego z nich? To możliwe! Najnowsze foteliki samochodowe do 36 kg z i-Size umożliwiają zdjęcie bocznych paneli, dzięki czemu na jednej kanapie mieszczą się aż 3!

Jeśli zatem lubicie podróżować, a bezpieczeństwo i komfort są dla was priorytetami, nie musicie swoich planów odkładać na potem. Wybierajcie bezpieczne foteliki samochodowe dla dzieci i ruszajcie w drogę jeszcze dziś.