Jak złagodzić ból po oparzeniu?


Gorący piekarnik, wrzątek na herbatę czy rozżarzony kominek. Chwila nie uwagi i nieszczęście gotowe. W życiu codziennym nie trudno o oparzenia. Mimo największych starań i dbałości o bezpieczeństwo przytrafiają się każdemu z nas. Problemem, jest jednak piekący ból nie do zniesienia. Okazuje się, że można złagodzić ból po oparzeniu kilkoma domowymi sposobami.

Jak złagodzić ból po oparzeniu – sposoby:

1. Zimna woda

W przypadku oparzenia należy jak najszybciej schłodzić ranę, aby wyrównać temperaturę ciała i zapobiec głębszemu rozprzestrzenianiu się oparzenia. Doskonale do tego celu sprawdzi się zimna woda. Miejsce oparzenia należy polewać pod bieżącą wodą, przez kilka, kilkanaście minut, wtedy ból po oparzeniu będzie mniej odczuwalny. Można też wykonać chłonną kąpiel, która przyniesie ulgę. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku oparzenia słonecznego.


2. Opatrunki pierwszej pomocy

W swojej domowej apteczce warto mieć coś na wypadek oparzenia. Świetnie sprawdzą się hydrożele i opatrunki hydrożelowe takie jak, chociażby marki BURNSHIELD. Hydrożele BURNSHIELD służą do doraźnego opatrywania każdego stopnia oparzeń cieplnych, słonecznych, a także oparzeń żrącymi środkami chemicznymi. A co najważniejsze, są wygodne w użyciu i przynoszą dużą ulgę. Można je stosować zarówno przy opatrywaniu ran powierzchniowych skóry, jak i przy ranach głębokich. Opatrunki tego typu działają chodząco, zmniejszają obrzęk i ból oraz zabezpieczają rany przed zakażeniem. Nie przywierają do rany, co również jest bardzo ważne.Niestety statystyki pokazują, że to w domu dochodzi do największej liczby oparzeń, dlatego warto mieć w swojej aptece opatrunki pierwszej pomocy. Jest to szczególnie ważne przy małych dzieciach.  

3. Okłady z mrożonek

Po mrożonki sięga się w przypadku stłuczeń. To taki domowy, babciny sposób uśmierzania bólu. Zimno ma zapobiec tworzeniu się krwiaka. Czy można to wykorzystać również w przypadku oparzeń. Okazuje się, że nie koniecznie. Należy uważać, aby nadmiernie nie wychłodzić miejsca oparzenia i tym samym dodatkowo nie powiększyć rany. Przykładając coś niesterylnego do rany, ryzykujemy również jej nadkażenie.

4. Aloes

Mimo że nie ma właściwości stricte chłodzących, przynosi ulgę w bólu w przypadku lekkiego oparzenia. Sok z aloesu należy nakładać po kilku godzinach, dniach od oparzenia. Pomoże on zregenerować się uszkodzonej skórze.

Te sposoby łagodzenia bólu po oparzeniu sprawdzą się tylko w przypadku oparzeń I czy II stopnia. Jeśli oparzenie jest rozległe, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który oceni stopień i rodzaj oparzenia. Czasami oprócz zwykłych środków znieczulających, zapiszę również inne środki farmakologiczne, których celem będzie zapobiegnięcie nadkażeniu rany. 
 
#materiałsponsorowany