Huśtawka ogrodowa - którą wybrać?Huśtawka ogrodowa wielu osobom kojarzy się z okresem beztroskiego i błogiego dzieciństwa. Nie jest ona jednak zarezerwowana tylko i wyłącznie dla dzieci. Idealnie sprawdzi się w wśród zieleni, jako funkcjonalny i wygodny mebel wypoczynkowy. Na polskim rynku znajdziemy różne modele mebli ogrodowych, to sprawia, że decyzja o zakupie wcale nie jest taka prosta. Ułatwiamy więc wybór, prezentując kilka istotnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, kupując huśtawkę.

Huśtawka ogrodowa – dlaczego warto ją mieć?

Huśtawka ogrodowa to jeden z tych mebli sezonowy, który jest bardzo lubiany zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Ma wiele zalet. Nic w tym dziwnego – wygodna, kołysząca się ławka ogrodowa, z zadaszeniem, zagwarantuje komfortowe siedzenie dla kilku osób. Co więcej, delikatne bujanie się konstrukcji sprawia, że nasz umysł lepiej będzie wypoczywał. Jeśli chcemy natomiast pobudzić układ nerwowy, możemy zdecydować się na bardziej szybsze i energiczniejsze ruchy bujania. Wybierając na model rozkładany, możemy stworzyć w kilka sekund wygodne łóżko ogrodowe i skorzystać z letniej drzemki na świeżym powietrzu.


huśtawki ogrodowe


Huśtawka ogrodowa jest na tyle uniwersalna, że można ją ustawić niemalże w każdym miejscu, czy to na tarasie, czy w ogrodzie. Ogranicza nas wyłącznie rodzaj gruntu. Grunt pod huśtawkę nie może być zbyt grząski czy miękki. W przeciwnym razie konstrukcja zapadałaby się w podłoże, co stwarza duże niebezpieczeństwo użytkowania huśtawki.


Koleją zaletą huśtawek jest możliwość zamontowania daszka nad całą konstrukcją. Osłonka ochroni przed działaniem czynników atmosferycznych. Pod daszkiem, nawet w czasie małego deszczu nie pomoczą się poduszki na siedzisku.


Rodzaje huśtawek ogrodowych

Każdy człowiek mimo wszystko ma swoją wizję idealnego, letniego wypoczynku. Wybierając huśtawkę, dobrze jest pogodzić różne potrzeby tak, by wszyscy użytkownicy mebla mogli być z niego zadowoleni. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji huśtawek, które warte są zastanowienia. Oto one:


Huśtawki ogrodowe drewniane – Drewno idealnie komponuje się z ogrodem i kolorami w nim panującymi. Jest naturalne i ekologiczne. Idealnie sprawdzi się w ogrodach o wiejskich klimatach. Wymaga impregnacji, gdyż jest podatne na działanie czynników atmosferycznych. Zazwyczaj po jednym, maksymalnie dwóch sezonach wymaga ponownego malowania.


huśtawka wisząca


Huśtawki ogrodowe metalowe – Są dość wytrzymałe, z powodzeniem wytrzymają spore obciążenie. Stelaż utrzymujący konstrukcję wykonany jest z mocnej stali, a sama ławka bardzo często zawieszona jest na sprężynie, która amortyzuje ruchy. Może być uzupełniony o dodatkowe elementy np. moskitierę, chroniącą przed owadami. Ten rodzaj huśtawek jest dość trwały, ale warto pamiętać, że wymaga również stałej pielęgnacji, zwłaszcza gdy chodzi o poduszki czy materiałowe siedzisko.


Huśtawka wisząca - To alternatywa dla tradycyjnej huśtawki. Zamiast jednego mebla można wybrać kilka huśtawek wiszących, które są zamocowane na specjalnym stelażu.


Huśtawki leżanka – Poza standardową funkcją siedzenia i bujania, pozwalają na drzemkę na powietrzu. Idealnie sprawdzi się jako mebel wypoczynkowo-rekreacyjny do ogrodu. Ma duże rozmiary, większe od tych standardowych modeli. Musimy się więc liczyć z większą przestrzenią, która będzie nam potrzebna.


Jaką huśtawkę ogrodową wybrać?

Wybierając idealną huśtawkę, musimy pamiętać, aby była ona bezpieczna w użytkowaniu. Jednym z czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo, jest obciążenie sprzętu. Na opakowaniu mamy podane maksymalne obciążenie. Dobra huśtawka powinna też być wytrzymała na warunki atmosferyczne, nawet przy silnym wietrze. Powinniśmy zwrócić uwagę na materiały, z jakich została wykonana. Lepiej wybierać te dobrej jakości, niekonieczne tanie. Ważne są również wymagania co do konserwacji oraz ogólne względy estetyczne huśtawki.