Jak dbać o bliznę po cesarce?


Bardzo wiele kobiet boi się nie tyle cesarskiego cięcia, a szpecącej blizny po operacji. W wielu przypadkach cesarka to konieczność, która ratuje życie matki oraz dziecka. Warto też pamiętać, że o ile nie mamy wpływu na decyzję lekarza o przeprowadzeniu cesarskie cięcie, o tyle na ostateczny wygląd blizny już tak. Bardzo dużo zależy od nas. Dlatego ważna jest właściwa pielęgnacja już od pierwszych dni po operacji. 
 
Jestem mamą dwójki dzieci. Zarówno syn, jak i córka przyszli na świat drogą cesarskiego cięcia. Obecnie moja blizna po cesarce jest ledwo widoczna i nie stanowi problemu estetycznego. Nigdy też nie miałam żadnych komplikacji po operacjach. Choć nie ukrywam, że pielęgnacja blizny po drugiej cesarce być o wiele łatwiejsza. Postanowiłam więc opisać krok po kroku jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu, aby ułatwić wam to zadanie. 

Blizna po cc - pielęgnacja w szpitalu

Pielęgnacja blizny po cc rozpoczyna się już w szpitalu. Pierwsza doba po operacji nie należy do najłatwiejszych. Gdy znieczulenie przestaje działać, odczuwamy pierwsze dolegliwości ze strony rany. Najtrudniejszym momentem, jest pionizacja, kiedy to musimy wstać z łóżka. Szwy ciągną a środki przeciwbólowe tylko trochę uśmierzają ból. Nic w tym dziwnego. Musimy pamiętać, że podczas cesarki została przecięta nie tylko macica, ale również powłoki brzuszne – skóra, mięśnie.

Rana po operacji jest chroniona opatrunkiem. Nie wolno go nam zamoczyć. Warto o tym pamiętać, kiedy pierwszy raz weźmiemy prysznic. Jeżeli zamoczymy opatrunek należy go wymienić na suchy. Oczywiście nie robimy tego same, musimy poprosić o pomoc pielęgniarkę w dyżurce. Po około 2-3 dniach po cc niestosuje się już opatrunku. 

Blizna po operacji cc - pielęgnacja w domu

- Wstawanie

Po cesarce warto opracować system odpowiedniego wstawania z łóżka, tak aby nie nadwyrężyć rany, przeciętych mięśni brzucha. Aby wstać, najlepiej położyć się na bok, podeprzeć ręką i dopiero się podnieść. Warto też pomyśleć o wygodnej pozycji podczas karmienia, tak aby nie dusić brzucha. Nieoceniona jest wygodna poduszka do karmienia. Pamiętajmy też, żeby nie dźwigać nic ciężkiego przez pierwsze miesiące po cc. Nie zalecane są też intensywne ćwiczenia fizyczne.

- Odkażanie

Rana zewnętrzna goi się przez jakieś 1,5 do 2 tygodni. Celowo piszę o ranie zewnętrznej, powłoki brzuszne i macica goją się o wiele dłużej. Dopóki rana się goi zaleca się jej przemywanie środkiem odkażającym. Najlepszy jest do tego Octanisept. Po ok. 10 dniach szwy są zdejmowane, chyba że są one rozpuszczalne, więc ominie nas wizyta w przychodni. 

- Wietrzenie

Aby rana dobrze się się goiła, musi mieć dostęp do powietrza. Dlatego tak ważne są oddychające i przewiewne ubrania oraz bielizna. Warto wybrać bieliznę z wyższym, wygodniejszym stanem. Tak aby gumka nie uwierała cięcia. 

- Mycie

Myjąc się delikatnie myjemy też ranę. Na początku jest to bardzo nieprzyjemne, ma się wrażenie, że skóra jest zdrętwiała i nie mamy pełnego czucia. Z czasem na szczęście to przechodzi. Ranę osuszamy ręcznikiem, najlepiej papierowym, który jest o wiele bardziej higieniczny od zwykłych materiałowych ręczników.


- Smarowanie / Masowanie

Każda kobieta czeka na ten moment, aby móc wreszcie działać. Na początku warto wykorzystać dostępne domowe sposoby na blizny pooperacyjne tj. smarowanie oraz masaże. Gdy rana się już zagoi, mniej więcej jest to wtedy kiedy odpadną strupki, możemy zacząć ją smarować odpowiednimi preparatami, które sprawią, że blizna będzie jak najmniej wypukła i blada. Odpowiednie substancję aktywne sprawią, że nie będą się tworzyły przerosty, ani szpecące zgrubienia. Jednym ze skutecznych preparatów w leczeniu blizn jest Contractubex żel. Contractubex to żel na blizny i jednocześnie lek, który wykazuje działanie przeciwzapalne, wygładzające oraz rozluźniające tkankę blizny. Żel zawiera 3 substancje czynne, wspomagające proces gojenia skóry: heparynę, wyciąg z cebuli oraz alantoinę. Taki żel zwykle stosuje się kilka razy na dziennie, wcierając delikatnie w tkankę blizny. Oczywiście smarując bliznę, możemy ją odpowiednio masować, co zwiększa efektywność leczenia. To ma zapobiec przerastaniu tkanek pod i wokoło blizny. Masujemy w górę / w dół, kolistymi ruchami. Można też założyć opatrunek z żelem na noc. Wystarczy nałożyć warstwę preparatu na gazę i nałożyć opatrunek na bliznę. Najlepiej też nałożyć kawałek foli na opatrunek i zabezpieczyć ją przed przesuwaniem za za pomocą bandaża czy też plastra.

Musimy pamiętać, że leczenie trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dużo zależy od naszego organizmu, a nawet odcienia skóry. Podczas leczenia niedawno powstałych blizn należy unikać niskich temperatur, promieni słonecznych (zapominamy więc opalaniu przez pewien czas) oraz chronić ranę przed podrażnieniami. 

Musicie przyznać, że dbanie o bliznę po cesarce nie jest zbyt skomplikowane. Trzeba tylko pamiętać o kliku zasadach oraz systematyczności w jej pielęgnacji.

#materiałsponsorowany