Praktyczne firanki do kuchni

firanki do kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce, w którym aranżacja okna musi być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Jakie firanki wybrać do kuchni, by sprawdzały się w codziennym użytkowaniu?


Okno w kuchni – znaczenie funkcjonalne

Kuchnia z oknem to w polskim budownictwie standard. Nawet kuchnie otwarte na salon z reguły mają przynajmniej jedno pojedyncze okno. Zazwyczaj umieszczone ono jest na ścianie, na której nie znajduje się ciąg szafek lub nad zlewozmywakiem. Okno w kuchni – ze względu na zapachy podczas gotowania oraz większą wilgotność tego pomieszczenia, jest otwierane częściej niż pozostałe okna w innych pomieszczeniach i nierzadko zamiast jedynie na mikrowentylacje czy uchylenie trzeba otwierać je na całą szerokość. 

Dodatkowo często wykorzystywaną przestrzenią w kuchni, w której nie rzadko liczy się każda dostępna powierzchnia, na której można coś położyć, jest parapet. W kuchni na parapecie często rosną zioła, ale chętnie trzymamy tam też niektóre przydatne utensylia kuchenne.

To sprawia, że tradycyjne firanki, takie, jakie wieszamy w pokojach, nie sprawdzają się w kuchni. Są za długie, niewygodne i przeszkadzają, kiedy okno trzeba otworzyć. Jakie firanki do kuchni są zatem najbardziej praktyczne?

Żakardowe firany z wycięciem – tradycyjna dekoracja kuchennego okna

Żakard to jeden z lepszych rodzajów tekstyliów do zastosowania w kuchennym oknie. Mimo tego, iż chłonie zapachy, jest super prosty w praniu. Wystarczy włożyć firankę do pralki na 15-minutowy program odświeżyć ją i zawiesić na oknie. Wśród wielu typów firan, najpraktyczniejsza będzie firanka z wycięciem nad parapetem. Wycięcie może być jedno lub – jeśli okno jest szersze – dwa symetryczne. Dzięki wycięciu zachowujemy możliwość sięgania po zioła na parapecie, łatwo je podlać, a kiedy trzeba otworzyć okno, można sięgnąć do klamki „pod firanką”. I nawet jeśli nasza dłoń jest ubrudzona mąką, to na firance nie pozostaną ślady.

Zamiast firan z wycięciem stosuje się niekiedy firanki proste, ale bardzo krótkie – sięgające zaledwie 1/3 okna, które w praktyce wyglądają jak nieco przedłużony lambrekin. Takie firanki sprawdzają się najlepiej wtedy, kiedy nie mam zbyt blisko żadnych sąsiadów.

Zazdrostki do kuchni – przytulnie i wygodnie

Typowo kuchenne firany w formie zawieszanych nad parapetem pasów, niekiedy z dodatkowym lambrekinem na górze okna. Wygodne, proste w zawieszeniu i praniu i bardzo urocze. Tworzą sielską atmosferę w kuchni i nadają jej przytulności. Jeśli okno jest podwójne i otwierane na oścież, na każdej szybie trzeba zawiesić osobne zazdrostki.

Firany makarony w kuchni to swoboda i wygoda

W zasadzie nie istnieje bardziej praktyczne i wygodne rozwiązanie niż makarony. Wiszące luźno sznurki firanki mogą sięgać do końca parapetu. Okno z takimi firankami można bez problemu otwierać i zamykać na całą szerokość, nie martwiąc się o to, że zahaczymy krawędzią okna o firankę. Makarony są też niezwykle łatwe w praniu. Wystarczy ściągnąć firankę i lekko złożoną wsunąć do worka do prania bielizny, który następnie umieszczamy w pralce. Po wypraniu firankę wieszamy bezpośrednio na oknie. Bez prasowania.

W poszukiwaniu najnowszych wzorów firanek i zasłon do kuchni zajrzyj do sklepu https://firaneo.pl/firany-do-kuchni w którym znajdziesz ponad 1000 wzorów firan i zasłon.

Zasłonki z lambrekinem i brak firanek – rozwiązanie przy braku sąsiadów

Jeśli mieszkamy powyżej 1 piętra, a okno kuchenne wychodzi na otwartą przestrzeń, a nie okno sąsiada, to można pokusić się o dekorację okna samymi zasłonami. Wtedy nie wieszamy firan wcale, a okno ozdobione jest klasycznymi podwójnymi zasłonami po obu stronach okna oraz około 30 cm lambrekinem, zamykającym kompozycję od góry. Taka aranżacja świetnie komponuje się z oknami ze szprosami oraz tradycyjnymi podwójnymi oknami lub oknami w kwadracie. Jest idealna w kuchniach od strony północnej, bo brak firanek pozwala bardziej doświetlić pomieszczenie. Po zmierzchu można zaciągnąć zasłony i dzięki temu prywatność zostanie zachowana.