Trampki dzięciece - komfort i wygoda na co dzień


Trampki to najczęściej kupowane obuwie dla dzieci i młodzieży. Buty są wygodne i lekkie, z powodzeniem nadają się zarówno do chodzenia w domu, jak i biegania po dworze. Wybór i dopasowanie trampek dziecięcych jest szalenie ważny. Od tego zależy przecież wygoda i komfort podczas noszenia. Jakie zatem trampki wybrać? Tradycyjne modele, z fantazyjnymi wzorami, a może postawić na znane i modne marki.

Trampki wygoda przede wszystkim

Wybierając buty dla dziecka, musimy pamiętać, aby były one wygodne. Dziecko musi się czuć komfortowo w swoich nowych butach. But nie może ocierać czy uciskać nogi.

Bardzo ważne jest  to, aby trampki dziecięce zaprojektowane były tak, aby nie obciążać nadmiernie małych stópek. Nie mogą być zbyt ciężkie. Pożądana jest dodatkowa guma na palcach, która nie tylko ochroni obuwie przed szybkim zniszczeniem, ale zapewni nóżce bezpieczeństwo, tak aby nie mogła się skaleczyć. Dodatkowo zaletą są zaokrąglane czubki, dzięki temu dziecku łatwiej się chodzi i nie ma takiego ryzyka, że gdzieś się zaczepi czy potknie. Jest to bardzo ważne w przypadku małych dzieci, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z chodzeniem.


Trampki komfort nie tylko na co dzień

Oczywiście warunkiem bezpieczeństwa, są prawidłowo dobrane buty. Nie mogą być one ani za duże, ani za małe. Zbyt mały rozmiar powoduje ucisk, a nawet deformację stópki. Kupując buty dla dziecka nie zawsze należy kierować się podanym rozmiarem. Dużo zależy od producenta. Jeśli  nie mamy możliwości przymierzenia buta przed zakupem, najlepiej jest zmierzyć stopę i porównać ją z długością wkładki podaną w stronie internetowej danego sklepu. Idealnie dobrany but powinien mieć 0,5 cm luzu.

Bardzo ważny jest również materiał z jakiego wykonany jest but. Musi być on przewiewny. Ważne jest to zwłaszcza wczesnym latem, kiedy to mała nóżka może się więcej pocić. W okresie letnim wybieramy więc materiały tekstylne. Natomiast w okresie jesiennym możemy kupić już trampki wykonane ze skóry bądź ekoskóry.

W trampkach ważna jest także miękka i elastyczna podeszwa, to ona umożliwia wygodne chodzenie. Zazwyczaj podeszwa wykonana jest z gumy. Ten surowiec w zależności od stopnia giętkości, zmienia swój kształt podczas chodzenia. Elastyczność w tym przypadku jest bardzo ważna. Podczas przymiarki możemy to sprawdzić wyginając delikatnie podeszwę do środka. Nie można też zapomnieć o zapiętkach zapobiegających nieprawidłowemu układaniu się stopy podczas użytkowania. 


Trampki dziecięce różnorodność modeli

W zależności od modelu możemy wybrać trampki wsuwane. Bardzo łatwe są w zakładaniu oraz ściąganiu. Warunek jest jednak jeden - muszą być idealnie dopasowane. Takie trampki w tym celu  mają wszyte gumki, które  rozciągając się dobrze przytrzymują stopę. Nie mogą być jednak za ciasne, bo dziecko będzie miało trudność w ich założeniu.  

Kolejny model to trampki dziecięce na rzepy. Chyba jest najbardziej popularniejszy i  najczęściej wybierany przez rodziców i ich dzieci. Łatwo się je zakłada, także już trzy latek z powodzeniem zapnie buciki. Rzepy pozwalają dodatkowo na regulację szerokości buta, ale niestety mają jedną główną wadę -  z czasem się zużywają i już nie trzymają tak dobrze. 

W sklepach może też kupić trampki dziecięce sznurowane. Zaletą sznurowanych trampek jest możliwość bardzo dobrego dopasowania obuwia do tęgości stopy. Buty dobrze trzymają się na nodze, stopa jest bardziej stabilna i wygodnie się w nich chodzi. Niestety małe dziecko nie będzie samo potrafiło zasznurować buta i będzie potrzebowało pomocy osoby dorosłej.