Torebka damska – jak dobrać ją do stylizacji?


Torebka jest nieodzownym elementem, każdej kobiecej garderoby. Nie można się bez niej obejść na co dzień. Bardzo często oceniana jest pod względem funkcjonalności czy pojemność. I słusznie, przecież dobra torebka powinna pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy. Ważny jest również fason torebki oraz jej dobranie do stroju. Nie jest to jednak takie proste, bo nie wystarczy kupić pierwszą lepszą torebkę. Najlepiej mieć kilka modeli i dobierać je w zależności od okazji, pory dnia czy indywidualnych potrzeb.

Kolor torebki a kolor butów

Jeszcze do niedawna jednym z bardzo wielu wyznaczników właściwego dobierania torebki damskiej do stroju był kolor butów. To on decydował jaką torebkę powinniśmy wybrać. Co więcej, zwracano uwagę, bo nie tylko kolor butów był taki sam, ale również faktura obu dodatków. Ubierając więc brązowe buty, wybieraliśmy brązową torebkę. Z jednej strony taka zasada znacznie ułatwiała podjęcie decyzji, ale z drugiej znacznie ograniczała dobór właściwej torebki do ubioru.

Obecnie przyjmuje się zasadę, że torebki damskie mają pasować stylem i kolorem do całej stylizacji, a nie tylko do samych butów. I tak przy stroju jednokolorowym wybieramy torebkę jedno- bądź wielokolorową, a przy stroju wielokolorowym torebkę jednokolorową. Dobrze byłoby też, aby jeśli decydujemy się na róż kolorową torebkę, aby chociaż jeden kolor pojawiał się w ubraniu.

Kobieca figura a rozmiar torebki

Idealnie dobrana torebka powinna uzupełniać stylizację, podkreślać walory sylwetki, a nie uwypuklać jej niedoskonałości. I tak kobiety o niskim wzroście, szczupłej figurze powinny zdecydowanie zrezygnować z dużych gabarytowo torebek, a kobiety o pełniejszych kształtach z małych torebek. Rozmiar torebki będzie też zależał od okazji. Na oficjalne wyjścia, kiedy wymagana jest elegancka kreacja, zabierzemy torebkę o małych gabarytach np. małą kopertówkę. Taka torebka pomieści tylko najpotrzebniejsze rzeczy – telefon, klucze czy pomadkę. Praktyczność i funkcjonalność torebki schodzi na drugi plan. Liczy się efektowność oraz szykowność. Natomiast wychodząc na zakupy czy do pracy, możemy już wziąć torby na ramię o większym rozmiarze np. torebkę typu shopper.

Torebka wizytówką kobiety

Warto przypomnieć, że nie można tematu torebek traktować po macoszemu. Torebka świadczy o samej kobiecie, podobnie zresztą jak reszta ubioru. Powinna przede wszystkim dobrze się prezentować i nie być uszkodzona. Z każdą rzeczą jest tak, że z czasem się niszczy, warto więc wymieniać również zużyte torebki, bo nie wyglądają one zbyt dobrze. Dobierając torebkę do ubioru, należy pamiętać o zasadzie dobrego samopoczucia. Wybierajmy takie dodatki, w których będziemy się dobrze czuli. Dlatego, jeśli nie lubimy jakiegoś fasonu czy koloru torebki, a to właśnie on jest najmodniejszy, nie warto zmuszać się, aby go nosić. Kobieta musi się dobrze czuć, wtedy wygląda najlepiej.

Podsumowując. Podczas dobierania torebki do stroju, należy zwrócić uwagę na spójność wszystkich elementów. Ważna jest również także sylwetka. Torebka powinna podkreślać zalety figury oraz ukrywać mankamenty. Istotna jest także pora dnia oraz okazja, podczas której przyjdzie nam nosić torebkę.