Jakie prace należy wykonać w ogrodzie przed zimą?

 

Koniec wakacji i zbliżająca się jesień oznacza, że czas letniego wypoczynku w ogrodzie należy powoli zamienić na czas spędzany na pracach przygotowujących ogród do zimy. Jeśli zadbamy o ochronę roślin przed niekorzystnym działaniem mrozu i śniegu oraz zabezpieczymy przed ewentualnym zniszczeniem meble tarasowe i elementy ogrodowej architektury to wiosną będziemy mogli znów cieszyć się przydomową przestrzenią i spędzać czas na świeżym powietrzu. 

 

Posiadanie ogrodu to nie tylko przyjemności, ale i obowiązek. Jego przestrzeń będzie zadbana i estetyczna, jeśli odpowiednio dużo pracy włożymy w jego utrzymanie. Dotyczy to zarówno posadzonej na terenie nieruchomości roślinności, jak i znajdującego się na jej terenie wyposażenia. Rodzaj zabiegów ogrodniczych oraz prac związanych z utrzymaniem ogrodowej architektury zależy w dużej mierze od tego, jakie gatunki roślin oraz rodzaj wyposażenia znajdują się na posesji. 

 

Meble wypoczynkowe na terenie ogrodu 

Pozostawienie mebli ogrodowych na okres zimowy na zewnątrz nie zawsze jest dobrym pomysłem. W niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych uszkodzeń materiału oraz skrócenia ich żywotności. Dlatego najlepszym pomysłem jest przeniesienie mebli na zimę do chłodnego, ale suchego pomieszczenia. Rolę takiego magazynu może spełniać garaż, szopa albo warsztat. Jednak „przezimowanie” mebli w takim miejscu nie zawsze jest możliwe. Po pierwsze nie wszyscy właściciele ogrodów dysponują odpowiednim pomieszczeniem, po drugie przenoszenie ciężkich mebli drewnianych albo żeliwnych jest co najmniej kłopotliwe. Alternatywą, która rozwiąże ten kłopot, są praktyczne pokrowce wykonane z nieprzemakalnej tkaniny polietylenowej, dostępne między innymi w sklepie Bazkar.pl. Ich zaletą jest to, że zabezpieczają meble nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również przed promieniowaniem UV oraz zabrudzeniami. 

 

Zabezpieczanie ogrodowych roślin przed nadejściem zimy 

Przeważająca większość gatunków roślin występujących w polskich ogrodach dobrze znosi zimową aurę i wraz z nadejściem wiosny ponownie budzi się do życia. Są jednak i takie gatunki, które są bardziej wrażliwe i wymagają więcej uwagi. Zazwyczaj są to rośliny, które w naturze rosną w cieplejszym klimacie. To o nie należy zadbać szczególnie, okrywając je na zimę za pomocą kory, trocin albo gałązek drzew iglastych. Warto przy tym pamiętać, że okrywanie roślin rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy temperatury na zewnątrz spadną poniżej -50C. Jeśli zrobimy to przy wyższych temperaturach, rośliny mogą ulec gniciu. 

Taką samą troską, jak wrażliwe gatunki, należy również otoczyć te rośliny, które zostały niedawno posadzone i nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić. Pamiętajmy też, że im więcej chłodnych dni i im niższe temperatury, tym grubszą osłonkę należy dla roślin przygotować. 

Do innych ważnych jesiennych prac ogrodowych należy grabienie opadłych liści. Usunięcie ich z trawnika jest bardzo istotne, bo pomaga zapobiec powstawaniu śniegowej pleśni. To choroba grzybowa, która może wystąpić w miejscu, gdzie długo zalega śnieg. 

Przygotowanie ogrodu do sezonu zimowego należy do ważnych prac, które w istotny sposób wpływają na jego kondycję. Jeśli podejdziemy do nich rzetelnie, przydomowa przestrzeń pozostanie w doskonałej kondycji, a my będziemy spędzać czas w przyjemnym otoczeniu.