Jak dobrać rozmiar obuwia sportowego?


Zakupy online, szczególnie w czasach pandemii, stają się coraz bardziej popularne. Chętnie kupujemy w sieci, ponieważ nie tylko możemy zaoszczędzić czas potrzebny na dojazd czy chodzenie po sklepach, ale także spore pieniądze. Sklepy internetowe oferują tańsze produkty m.in. z racji tego, że nie ponoszą kosztów za wynajem lokalu handlowego. Kupowanie w sieci na wiele zalet, są też i wady. Zwłaszcza gdy nie możemy osobiście przymierzyć ubrań czy obuwia. Czy to jednak oznacza, że nie możemy kupić odpowiednich butów przez Internet? Oczywiście, że nie. Zakup nieodpowiedniego obuwia sportowego zależny jest od doboru rozmiaru. Podpowiadamy, jak zmierzyć stopę oraz jak dobrać prawidłowy rozmiar. 
 

Ten sam rozmiar to nie wszystko 

Niestety rozmiar rozmiarowi nierówny. Jeśli na co dzień nosimy rozmiar 42, to wcale nie oznacza, że but o takim samym rozmiarze będzie dla nas dobry. Na pewno wielokrotnie spotkaliście się z taką sytuacją, że kiedy planowaliście kupić buty sportowe męskie, braliście do ręki rozmiar, który nosicie i szybko po przymierzeniu okazało się, że te buty są dla Was za małe czy za duże. Kierowanie się wyłącznie rozmiarem obuwia to najczęstszy błąd, jaki popełniają kupujący. Każdy model obuwia ma swój specyficzny fason, a numeracja w wielu firmach tworzona jest na własne potrzeby. Nadal na rynku brak jest standaryzacji. Każda marka może stosować własną numerację. Doskonale widać to w przypadku butów produkowanych na rynek amerykański, zazwyczaj różnią się one od tych, które wysyłane są do państw europejskich. Jeśli chcemy dobrać prawidłowo rozmiar, warto w przypadku wątpliwości sprawdzić jakim systemem numerowany jest but – amerykańskim czy europejskim. 
 

Jak dobrać prawidłowy rozmiar? 

Określając rozmiar buta sportowego, warto skorzystać ze sprawdzonej metody kartki papieru oraz ołówka. Polega ona na zmierzeniu stopy i porównaniu go z długością wkładki obuwia. Wystarczy umieścić kartkę papieru na płaskim podłożu, stanąć na niej stopą i obrysować. Musimy zmierzyć odległości od końcowego punktu pięty, do czubka dużego palca. Kupując buty sportowe online oprócz numeracji, porównajmy długość wkładki w centymetrach podanej w tabeli. To właśnie na podstawie tej długości należy dobierać odpowiedni rozmiar.
 
Pamiętajmy, że nawet jeśli kupimy przez internet obuwie sportowe, które okazało się za duże bądź za małe to przysługuje nam prawo zwrotu. Na zwrot lub wymianę klienci w niektórych sklepach mają nawet 30 dni od momentu, w którym otrzymali zamówiony produkt. Standardowo ten czas wynosi 14 dni. Produkty, które chce się zwrócić lub wymienić nie mogą nosić żadnych śladów użytkowania, a także muszą być zapakowane w oryginalne opakowanie. Konieczny jest też dowód zakupu – paragon bądź faktura.