Najlepsze rodzinne gry planszowe. Sprawdź je!

rodzinne gry planszowe

Gdy dni robią się coraz krótsze i dzieci nie spędzają już tyle czasu na dworze, mamy więcej czasu na zabawę w domu. To wcale nie oznacza, że maluchy będą się nudzić. Wspólnie spędzony czas jest czymś najcenniejszym, co możemy podarować swoim bliskim. A inspiracji na jego wykorzystania jest bardzo wiele. Gry planszowe rodzinne potrafią skutecznie zapełnić długie jesienne i zimowe wieczory, dostarczając wielu emocjonujących wrażeń.
 

Gry planszowe dla całej rodziny to nie tylko zabawa 

Gry planszowe to nieodłączny element każdego dzieciństwa. Nie tylko skutecznie pozwalają rozwijać wszelkie sprawności, ale również umożliwiają budowanie relacji. Eksperci podkreślają, że ta forma zabawy stymuluje inteligencję emocjonalną, niezbędną do radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Planszówki pozwalają na doświadczanie różnych uczuć – euforii z wygranej, radości z powodzenia, ale również napięcia oraz gorzkiej porażki. Grając razem z dzieckiem, uczymy go umiejętności podejmowania decyzji i ponoszenia za nie konsekwencji. W grach szczególnie tych logicznych niezbędne są również refleks oraz spostrzegawczość. Sprawdź, najlepsze gry planszowe dla rodziny. 
 

 

Losowe rodzinne gry planszowe

Na sam początek przygody z rodzinnymi grami planszowymi wato wybrać gry losowe. W takie gry można grać już z dziećmi od 3 roku życia. Ich zasady są bardzo proste, zazwyczaj ograniczają się do rzutu kostką i przesuwania pionka o odpowiednią liczbę oczek. Dziecko uczy się manipulowania kostką oraz pionkami. Poznajemy też podstawowe mechanizmy gry oraz zasady fair play. Najpopularniejszą grą losową jest Chińczyk. Wygrywa ten, kto szybciej dotrze do wyznaczonego miejsca. Zwykłe rzucanie kostką po jakimś czasie może być nużące warto więc wybierać gry, które łączą losowość z innymi elementami. Polecamy: Żabki, Grzybobranie, Rajd czy Czerwonego Kapturka. Plansza podzielona jest na pola dobre oraz te złe. Jeśli gracz stanie na złym polu, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami – najczęściej karą będzie, cofniecie się na planszy bądź też powrót na START. 
 


Logiczne rodzinne gry planszowe 

Polecane są one większym dzieciom, gdy wymagają logicznego czy strategicznego myślenia. Aby wygrać, nie wystarczy zwykły fart czy łut szczęścia. Polecamy grę - Nie śmiej się!, która stanowi połączenie kalamburów z grą w pomidora. Prawdziwą atrakcją jest nos klauna. Występy przed rodziną z pewnością każdemu pomogą przełamać nieśmiałość. Rozwiną też poczucie humoru oraz pewność siebie. 
 


Logopedyczne gry planszowe 

Wspólna gra może być również świetną okazją do pracy nad wadami wymowy. Gra fabryka języka jest świetnym narzędziem logopedycznym. Dziecko się bawi i nawet nie zdaje sobie sprawy, że przy okazji ćwiczy. Ćwiczenia są zgrabnie wkomponowane w całą grę, że nie jest to w żaden sposób nużące. Warto wybierać takie właśnie gry. Fabryka języka to doskonała gra planszowa dla całej rodziny. 
 

Zręcznościowe gry planszowe 

Gry zręcznościowe umożliwiają ćwiczenie zdolności manualnych oraz refleksu. Wymagają skupienia oraz koncentracji. Jedną z takich gier jest Rach Ciach 5+. Gra składa się z kolorowych kul, talerzyków i słomek do nadziewania kul. Są też karty z zadaniami, ciekawa plansza oraz zabawny dzwonek gwarantują nutkę ekscytacji. W grze sporo zależy od czynnika losowego, jednak ważna jest też zręczna manipulacja kulami oraz dobry refleks.