O ile buty zimowe dla dzieci powinny być większe?

 
Zakup butów dla osoby dorosłej jest znacznie łatwiejszy niż dla dziecka. Możemy przecież sami przymierzyć but, ocenić czy jest w nim nam wygodnie, czy nie. Dziecko bardzo często nie umie właściwie nazwać swoich uczuć. Maluszek w natłoku różnych bodźców nie powie, że but go zwyczajnie ciśnie. To rodzi różne dylematy przy doborze obuwia. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak prawidłowo dobrać rozmiar butów zimowych dla dziecka. 
 

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka? 

Istnieje kilka metod doboru obuwia dla dziecka. Idealna byłaby sytuacji, gdy to personel sklepu pomaga rodzicom wybrać idealny rozmiar. Jednak w czasie pandemii już sama wizyta dla wielu z nas może okazać się niemożliwa. Pozostają więc zakupy online, a co za tym idzie samodzielnie zmierzenie długości stopy. 
 
Najpewniejszym sposobem jest pomiar z wykorzystaniem ściany, kartki papieru oraz linijki czy centymetra krawieckiego. Stopę dziecka mierzymy w pozycji stojącej. Dokonywanie pomiarów w pozycji leżącej czy siedzącej może dać wyniki, które będą niemiarodajne. Dziecko powinno stać na kartce papieru oparte plecami tyłem do ściany. Na kartce zaznaczamy koniec najdłuższego palca oraz piętę. Mierzymy tak wyznaczoną długość stopy. Co istotne, musimy pamiętać, aby taki pomiar wykonać oddzielnie dla każdej ze stóp dziecka. Może się bowiem okazać, że jedna stopa jest odrobinę dłuższa. Rozmiar buta dobieramy do większej stopy. 
 
Kupując buty zimowe dziecięce, musimy kierować się długością stopy oraz długością wkładki danego buta. W sklepach stacjonarnych nie mamy co prawda podanej długości wkładki, ale możemy to wcześniej sprawdzić na stronie producenta i zorientować się mniej więcej jaki rozmiar będziemy potrzebowali. Jeśli dziecko nie może przymierzyć buta osobiście, a robimy zakupy stacjonarnie, warto zrobić sobie pasek długości stopy. Z tektury wycinamy pasek o długości stopy naszego dziecka. Potem wkładamy taki pasek i buta i sprawdzamy, czy się mieści, czy nie. Ważne, aby tektura była sztywna, wówczas mamy pewność, że nie zegnie się podczas wykładania do buta. 
 

Ten sposób kupowania buta bez dziecka zawsze jest obarczony sporym ryzykiem. Najpewniej kupować jednak przez Internet. Kupując buty online, powinniśmy zwrócić uwagę na długość wkładki buta, którą producenta zawsze podaje. Może się tak zdarzyć, że będzie się ona różnić w poszczególnych modelach obuwia. Nie kierujemy się więc rozmiarem. Pod uwagę należy brać również kształt stopy dziecka oraz typ kupowanego bucika. 
 

Czy buty zimowe dla dziecka powinien być większe? 

Mamy świadomość, że buty zimowe powinny być większe niż te, które nosi się latem. Należy z tym jednak uważać, aby nie doprowadzić do złego kształtowania się stopy dziecka. W zbyt dużym obuwiu noga dziecka przesuwa się i ślizga do przodu. Nie jest zbyt dla niego komfortowe. Wybierając właściwy rozmiar obuwia zimowego dla dziecka, należy pamiętać, aby bucik był minimalnie większy od stopy — maksymalnie o 5 - 7 mm. Chodzi o to, żeby w obuwiu swobodnie zmieściła się gruba skarpetka. Ze względu na to, że nóżki dziecięce szybko rośną, musimy co jakiś czas kontrolować, czy but nie robi się na mały. Kupując buty na zimę, warto pamiętać o antypoślizgowych spodach oraz zapięciach na rzepy. Takie buty będą dobrze trzymać się stopy oraz zabezpieczą dziecko przed wypadkiem.